Sun10202019

Last update09:18:21

Новости Латвийский мясной рынок Liellopu gaļas ražošanas iespējas Latvijā
Понедельник, 17 Мая 2010 00:00

Liellopu gaļas ražošanas iespējas Latvijā

Автор 
Dagdā nesen viesojās Viskonsinas universitātes (ASV) profesors Juris Plēsums. Uz viņa lekciju sapulcējās Dagdas un Krāslavas novadu zemnieki, kurus interesē gaļas liellopu audzēšanas metodes un perspektīva nākotnē.

Pēc lekcijā uzdotajiem jautājumiem varēja secināt, ka mums šī tēma nav vienaldzīga. Daudzi jautājumi bija par šķirņu krustošanu un Latvijas dabas apstākļiem piemērotākajām šķirnēm.


Profesors uz jautājumiem atbildēja izsmeļoši, kā arī uzdāvināja interesentiem savu grāmatu un tās datorversiju „Gaļas liellopi un liellopu gaļas ražošana Latvijas apstākļos”.


Neliels ieskats dāvātajā grāmatā:

„Plānojot uzsākt gaļas liellopu ganāmpulka izveidi lopkopības attīstīšanai, vispirms ir jāpārliecinās, vai saimniecība spēs paredzēto ganāmpulku nodrošināt ar attiecīgu barību un vai ir nepieciešamas zināšanas un darbaspēks. Ir jāpārzina tirgus iespējas – vai izaudzēto lopu realizācija nodrošinās plānoto peļņu. Peļņa lopkopībā ir atkarīga ne tikai no tirgus cenām, bet arī no lopu audzēšanas efektivitātes.Parasti komerciāli rūpnieciska ganāmpulka izveidošanas mērķis ir izmantot zemi un no tās iegūto ražu (zālaugus un citus lauka kultūraugus), izēdinot to zīdītājgovīm, jaunlopiem vai nobarojamiem lopiem, lai iegūtu peļņu. Tas nozīmē, ka šādā saimniecībā ir jābūt intensīvi attīstītai ražošanai. Neviens zemnieks nevar atļauties audzēt liellopus, kas nenes peļņu.Ekonomiski nozīmīgi ir šādi lopus raksturojoši rādītāji:

* atražošanas spējas;
* teļu dzīvmasa, atšķirot tos 205 dienu vecumā;
* dzīvmasa gada vecumā;
* barības izmantošanas efektivitāte;
* liemeņa kvalitāte;
* produktīvā mūža garums – ilgmūžība;
* ķermeņa uzbūve;
* ģenētisko defektu trūkums;
* lopu uzvedība – mierīgums.

Atražošanas spējas vai tās efektivitāte (daudz veselīgu teļu) ir svarīgākie ganāmpulku raksturojošie radītāji, jo tie visvairāk iespaido ganāmpulka rentabilitāti.

Latvijas gaļas liellopu audzētājiem ieteicams izvēlēties divas vai trīs pamatšķirnes un līdzīgu skaitu papildu šķirņu terminālkrustojumiem vai rotācijkrustojumiem. Gaļas lopu rūpnieciskā audzēšana nav iedomājama bez Anguss (melno, sarkano vai abu – liemeņu kvalitātē nav atšķirības) un Herefordas šķirņu dzīvniekiem. Krūmu un nezāļu izplatības ierobežošanai var izmantot Hailandes šķirnes dzīvniekus, bet savvaļas lopkopībai ekonomiski izdevīgāki ir Gelovejas šķirnes lopi, ka arī Gelovejas un Anguss šķirnes krustojumi vai minētās pamatšķirnes. Hailandes un Anguss šķirnes krustojuma dzīvnieki arī uzlabo lopu ātraudzību un rentabilitāti.


Divas pazīstamākās ātraudzīgās šķirnes, kas sevi ir labi pierādījušas, ir Šarolē un Limuzīnas lopi. Latvijā ir pieejami abu šķirņu labi genotip,i nevajadzētu saimniecībās ieviest vēl kādas citas šķirnes. Terminākrustojumu vajadzībām var lietot citu līdzīgu šķirni (piemēram, Simentales, Pincgauas vai Gelbvie, izmantojot mākslīgo apsēklošanu”.


Lūcija Nikitina, Dagdas novada lauku attīstības speciāliste
Lauku tikls

{jcomments on}

Прочитано 9085 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO