Sun02172019

Last update09:18:21

Новости Латвийский мясной рынок AMLI piedāvā iespēju nogaršot strausa gaļu
Четверг, 23 Августа 2007 02:00

AMLI piedāvā iespēju nogaršot strausa gaļu

Автор 
«Sākotnēji domājām, ka strausus audzēsim tikai gaļai, taču pērn pievērsāmies arī lauku tūrismam.

Mūsu viesiem ir iespējams nogaršot gan strausa olas omleti, gan arī dažādus gaļas izstrādājumus,» stāsta SIA AMLI īpašniece Lilija Grugule. Saimniecībā no pavasara līdz rudenim ir iespējams nobaudīt no strausiem ražotos labumus. Parasti brauc nelielas kompānijas, taču ir arī lielākas tūristu grupas, īpaši skolnieki. Šobrīd Jēkabpils rajona Mežāres pagasta saimniecībā AMLI ir ap 70 strausu liels ganāmpulks - 32 ražojošie un ap 40 jaunie. Uzņēmuma saimniece atzīst, ka šķirnes strausu ferma šeit nekad nebūs, jo inkubatorā izperētie strausēni ir paredzēti tālākai audzēšanai savā saimniecībā. Pašlaik lielākā strausa augums 2, 42 m un svars - ap 200 kg, savukārt no gaļas strausiem tīrais gaļas iznākums ir ap 40 - 50 kg. Pirmie seši strausi tika nopirkti Dānijā 2003. gadā, tad tika uzbūvētas arī koka novietnes, bet 2004. gadā nopirkti arī divi inkubatori. Jau 2004. gadā Polijā nopirkti vēl 12 strausi, bet 2005. gadā ganāmpulks pieauga līdz 40 strausiem. Pašlaik ir iežogoti apmēram trīs hektāri, lai gan ar laiku plānots platību palielināt.

Pieprasījums ir labs

SIA AMLI īpašniece atzīst, ka sākotnēji pieprasījums pēc strausu gaļas nav bijis liels, taču pērn un arī šogad tas ir pieaudzis. Šogad kā gaļas strausi ir izaudzēti 27, savukārt pērn tikai 19. «Taču jau ir parādījies pieprasījums, pamatā Rīgā, pēc svaigas strausa gaļas. Visiem jau sen ir zināms, ka strausa gaļa ir ļoti veselīga, taču putnam ir jābūt pareizi turētam, un vislabākā gaļa ir 9 - 16 mēnešus veciem putniem. Šī gada mazie strausi tiks audzēti līdz nākamajam gadam, tāpēc cenšamies inkubatoros audzēt strausus ar tādu aprēķinu, lai gaļas strausu pietiktu visai sezonai. Pērn pirmie mazuļi dzima jūlijā, šogad jau jūnijā. Protams, ka zināma daļa strausu gaļas tiek pārstrādāta steikos, šašlikos, salami desiņās, mednieku desiņās, kotletēs vai konservos un izmantota degustācijās vai realizēta apmeklētājiem. Jāsaka, ka veikalos mūsu produkcija nav atrodama - gan apjomi nav tik lieli, gan arī klienti atbrauc paši un iegādājas gaļu vai desiņas,» atzīmē Lilija Grugule. Svaiga strausa gaļa saimniecībā maksā 13, 5 Ls/kg, savukārt žāvēta karbonāde - 12,8 Ls/kg. Uzņēmums veiksmīgi sadarbojas ar SIA Viesuļi kautuvi un ar SIA Dūms gaļas ražotni.

Gards stāstījums

Pagājušajā gadā saimniecība pievērsās arī lauku tūrismam. «Cenšamies apmeklētājiem piedāvāt pilnu servisu - izrādīt eksotiskos putnus, nobaudīt neparastus ēdienus, gan arī iegādāties kaut ko piemiņai. Iespaidus dod gan paši strausi, gan līdzdarbošanās degustāciju sagatavošanā - viss tiek gatavots uz vietas, uz dzīvās uguns - gan ceptas strausu desiņas, steiks, šašliks vai strausu olas omlete un liep­ziedu tēja. Vienas strausa olas omletes nogaršošanai pietiek apmēram 15 cilvēkiem, bet 7 - 8 var jau labi paēst. Jāatzīst, ka sākotnēji nevēlējāmies uzņemt tūristus, taču laiki mainās, un ir arī pieprasījums pēc šāda veida pakalpojuma. Protams, ka apmeklētājiem viesošanās laiks ir jāsaskaņo, jo mēs strādājam tikai ģimenes locekļi un bieži vien liela uzmanība ir jāvelta inkubatoram un mazajiem strausēniem,» uzsver L. Grugule. Lai gan nākotnē ir paredzēts turpināt gaļas strausu audzēšanu, tomēr lauku tūrisms kā papildu nozare tiks saglabāts.

Būs lielāks ganāmpulks

«Lai strausu olas liktu inkubatorā, to ražotājiem ir jābūt sasniegušiem zināmu briedumu (olas sāk dēt divus gadus veci strausi, taču perēšanai der trīsgadīgo olas). Strausu māte gadā izdēj 50 - 60 olas, labākais rezultāts bija ap 90. Taču tikai ražojošo strausu olas nonāk inkubatorā, pārējās izmantojam degustācijās. Pērn ražoja divas strausu mātes, šogad jau četras, bet, kad ražos astoņas - tas jau būs par pamatu ievērojamai ganāmpulka paplašināšanai. Perspektīvā plānots, ka tieši gaļas strausu ganāmpulks pieaugs līdz 200 - 300 putniem, bet ražojošie paliks 16 (četras strausu ģimenes),» stāsta AMLI saimniece. L. Grugule atzīst, ka pagaidām saimniekošana atmaksājas, lai gan izmaksas varēja būt daudz lielākas, ja nebūtu sava inkubatora. «Jā, mūsu uzņēmējdarbības nozare nav tradicionāla, taču mums patīk tas, ko darām. Un no sirds nākušais apmeklētāja teiktais paldies ļauj justies gandarītam par darīto un gūt emocionālo gandarījumu. Taču vēlamies justies arī finansiāli stabili,» uzsver saimniecības īpašniece. Kā viens no tālākās nākotnes plāniem ir saistīts ar strausu ādu, kā arī spalvu un olu čaumalu izmantošanu dažādu suvenīru izgatavošanā.

 

Publicēts: 23.08.2007

Autors: Aleksandrs Eiduks Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret spamu, Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

http://arhivs.db.lv/

{jcomments on}

Прочитано 7772 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Другие материалы в этой категории: « Atļauj pilnībā nopirkt Rīgas Miesnieku Rīgas Miesnieks biržā ilgi nekavējas »
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO