Mon05202019

Last update09:18:21

Новости Латвийский мясной рынок Palielinās lauksaimniecības un pārtikas preču tirdzniecības negatīvais saldo
Среда, 05 Декабря 2007 02:00

Palielinās lauksaimniecības un pārtikas preču tirdzniecības negatīvais saldo

Автор 

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos palielinājies Latvijas lauksaimniecības un pārtikas preču negatīvais ārējās tirdzniecības saldo, šodien žurnālistus informēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.
I.Gulbe

Šogad negatīvais saldo sasniedzis 194,2 miljonus latu, salīdzinot ar 175,5 miljoniem latu pērn.

Lauksaimniecības preču importa vērtība palielinājusies no 467,3 miljoniem latu pērn deviņos mēnešos līdz 560,4 miljoniem latu šogad. Eksporta vērtība pieaugusi no 291,8 miljoniem latu līdz 366,1 miljonam latu.

Latvija visvairāk jeb 39% eksportē uz Baltijas valstīm, 24% no saražotās produkcijas tiek eksportēts uz NVS valstīm, 22% - uz Eiropas Savienības (ES) vecajām dalībvalstīm. Visvairāk jeb 42% tiek importēts no ES vecajām dalībvalstīm, 31% - no Baltijas valstīm, 14% - no deviņām jaunajām ES dalībvalstīm.

Arī šogad visvairāk eksportētie produkti ir dzērieni un sulas, kas šī gada deviņos mēnešos eksportēti 91 miljona latu vērtībā. Piena produkti eksportēti 66,2 miljonu latu vērtībā, zivis un zivju produkti - 50,2 miljonu latu vērtībā, graudaugi un miltu produkti - 35,4 miljonu latu vērtībā, sēklas - 13,4 miljonu vērtībā, gaļa un gaļas produkti -13,2 miljonu latu vērtībā.

Šī gada deviņos mēnešos Latvijā importēti dzērieni un sulas 112,2 miljonu latu vērtībā, gaļa un gaļas produkti - 51,7 miljonu latu vērtībā, augļi - 45,1 miljona latu vērtībā, cukurs un konditorejas izstrādājumi - 38,3 miljonu latu vērtībā, graudaugi un miltu produkti - 35,8 miljonu latu vērtībā, zivis un zivju produkti - 31,3 miljonu latu vērtībā.

Eksports uz Lietuvu palielinājies par 20 miljoniem latu, cigarešu eksportam palielinoties par desmit miljoniem latu. Pilnpiena izejvielas uz Lietuvu eksportētas 17,6 miljonu latu vērtībā, palielinājusies arī cena.

Eksports uz Krieviju palielinājies par 21 miljonu latu, ievērojami pieaugot alkoholisko dzērienu eksportam, kas ir puse no eksporta kopvērtības. Zivju konservu eksports samazinājies gandrīz divas reizes, bet siera eksports palielinājies gandrīz divas reizes.

Eksports uz Igauniju palielinājies par 13 miljoniem latu, cigarešu eksportam palielinoties par 11 miljoniem latu. Divas reizes palielinājies atvēsināta laša eksports.

Eksports uz Vāciju palielinājies par trīs miljoniem latu, nedaudz palielinoties siera eksportam. Piena pulveru eksports ievērojami samazinājies, bet etilspirta, krējuma un sūkalu pulvera eksports ievērojami palielinājies.

Eksports uz Dāniju samazinājies par miljonu latu, samazinoties rapša sēklu eksportam. Eksports uz ASV nav mainījies, ievērojami palielinoties degvīna eksportam. Zivju konservu eksports samazinājies.

Imports no Lietuvas palielinājies par 30 miljoniem latu. Cigarešu imports palielinājies par 14 miljoniem latu. Cukura imports palielinājies pusotru reizi. Ievērojami palielinājies iesala imports. Samazinājies šķīstošās kafijas un šokolādes konditorejas imports. Siera imports pēc neliela samazinājuma palielinājies pusotru reizi.

Imports no Polijas palielinājies par trīs miljoniem latu. Cūkgaļas imports samazinājies, pazeminoties arī importa cenai. Dzīvu cūku un margarīna imports saglabājies iepriekšējā līmenī. Siera imports palielinājies divas reizes.

Imports no Vācijas palielinājies par septiņiem miljoniem latu. Palielinājies spirtoto vīnu imports, bet siera imports palielinājies divas reizes. Imports no Igaunijas palielinājies par sešiem miljoniem latu, palielinoties alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu importam.

Gulbe stāsta, ka piena izejvielas ārējā tirdzniecības apjomi Baltijas valstu starpā ievērojami nemainās. Piena pulveru tirgos svārstības ir ievērojamas, vājpiena un pilnpiena pulveru pieprasījumam mainoties plašā diapazonā, tai pašā laikā kopējais pulveru pieprasījums ir stabils.

Piena produktu eksports uz ES valstīm pastāvīgi nedaudz palielinās, tomēr turpmāku pieaugumu var ierobežot piena ražošanas kvotu saglabāšana.

Samazinoties zivju konservu eksporta īpatsvaram uz NVS valstīm, samazinās arī kopējais zivju konservu eksports, jo pārējie eksporta tirgi vairāku gadu periodā nav paplašinājušies. Turklāt lētāko zivju konservu eksporta cenas nedaudz samazinājušās.

Ievērojami palielinās no ES valstīm importēto alkoholisko dzērienu eksports uz NVS valstīm. Palielinās siera un citu piena produktu eksports uz Krieviju. Ir tendence palielināties cigarešu ārējās tirdzniecības apjomiem Baltijas valstu starpā.

Palielinās no vecajām ES dalībvalstīm importēto produktu eksports uz Lietuvu un Igauniju. Lauksaimniecības pamatpreču - graudaugu, rapša sēklu, jaunlopu, liellopu gaļas - eksports ES tirgū nepalielinās.

Gulbe prognozē, ka pārtikas produkti nekļūs lētāki, ja nu vienīgi lētāka būs ģenētiski modificētā pārtika. Būtisku ietekmi uz pārtikas cenām atstās nākamgad paredzētā gāzes cenu paaugstināšana.

"Kopumā pārtikas ražotājiem šis gads būs veiksmīgs, un viņi saņem adekvātu samaksu par savu darbu. Iespējams, nākamgad samazināsies iedzīvotāju pirktspēja un tas vislielāko ietekmi atstās tieši uz pārtikas produktu iegādi, jo cilvēki sāks ekonomēt uz pārtikas rēķina. Tomēr jāpatur prātā, ka Latvijā dzīvo daudz turīgu cilvēku, kurus cenu kāpums neietekmēs. Šī iemesla dēļ arī pārtikas ražotāji var prognozēt diezgan veiksmīgu attīstību," stāstīja Gulbe.

Viņa uzskata, ka valdībai nav nepieciešamības noteikt vienotu piecenojumu produktiem, ja nu vienīgi to varētu attiecināt uz dažiem pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem. Tas pats attiecināms arī uz pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu, kas diezin vai sniegtu gaidīto rezultātu ilgtermiņā.

 

Daiga Kļanska LETA

{jcomments on}

Прочитано 7847 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO