Wed03202019

Last update09:18:21

Четверг, 07 Августа 2008 02:00

Vedina uz slepkavību iemesliem

Автор 

Tiesas spriedums, par naudas atmazgāšanu notiesājot SIA Grupa Media valdes locekli Ernestu Jansonu, netieši norāda uz versiju par uzņēmēju Gata Aišpura un Aigara Lūša slepkavību iemesliem.
Lapsa

 

 

Šā gada 27. jūnijā Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesamazpazīstamās SIA Grupa Media – 2005. gadā dibinātas kompānijas ar 2000 Ls pamatkapitālu un Panamas ofšorā Goldbeam Trading Inc. Noslēptiem īpašniekiem – valdesloceklim Ernestam Jansonam piesprieda nosacītu piecu gadu cietumsodu un 8000 latu naudassodu. Spriedums tika pasludināts, tiesai E. Jansonu atzīstot parvainīgu pēc Krimināllikuma 218. Panta otrās daļas un 195. panta trešās daļas –par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanulielā apmērā vai organizētā grupā.

Kā norādīts spriedumā, Grupa Media 2005. un 2006.gadācita starpā lielos apmēros izvairījās no PVN nomaksas – faktiski ik mēnesiveikti pat miljonu latu darījumi, vienlaikus uzrādot būtiski mazākas ar PVN apliekamās summas (kaut oficiāli kompānijas apgrozījums 2006. Gadā bija 6,87milj. Ls). Turklāt tika pierādīts, ka skaidrā naudā no Grupa Media kontiem izņemti ap 1,3 milj. Ls, no kuriem daļu savāmvajadzībām iztērējis E. Jansons.

Tikai pateicoties tam, ka E. Jansons atzinās nodarījumā unnožēloja nodarīto, Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra uzskatīja par iespējamu slēgt vienošanos par lūgumu tiesai piespriesttikai nosacītu sodu, neatņemot tiesības nodarboties ar uzņēmējdarbību.

Strīds parlielu naudu

Tiesas spriedumā netika minētas konkrētās GrupaMedia darbības formas un jomas, bet rādās, ka kompānija bijusi saistītaar gaļas pārstrādes nozari un ilgāku laiku bijusi iespaidīga gaļas importētāja –līdz pat brīdim, kad 2006. Gada otrajā pusē pirmos pasākumus sākusi veiktFinanšu policija.

Šajā jomā Grupa Media kā piegādātājssadarbojusies ar vairākiem vidēja lieluma gaļas pārstrādātājiem.

Informācija no avotiem prokuratūrā rāda, ka jau 2006. gadaaugustā uzlikti pirmie aresti Grupa Media transportlīdzekļiemun banku kontiem – arests uzlikts ūdensmotociklam un automašīnai MercedesBenz (kuri abi pazuduši), kā arī finanšu līdzekļiem Lietuvas Hansabankasun Latvijas Hipotēku bankas kontos.

Taču vienlaikus arests ticis uzlikts arī finanšu līdzekļiem,kas tikai pienākušies Grupa Media, bet vēl atradušies sadarbības partnerupārziņā, – partneru vidū pēc prokuratūras datiem bijuši Talsu gaļa,BaltpasInternational, Niko, Jelgavas gaļas kombināts u.c.

No šiem uzņēmumiem daži izpildījuši lēmumu par aresta uzlikšanusummām, kas lēšamas simtos tūkstošu latu – un iemaksājuši tos VID depozītkontā,savukārt citi operatīvi veikuši pirmstermiņa norēķinus ar GrupaMedia, un līdzekļi valstij gājuši secen.

Tagad kļuvis zināms, ka divi uzņēmumi, kas pildījuši lēmumupar arestu un Grupa Media pienākošos naudu pārskaitījuši VID,bijuši SIA Niko (tolaik vienīgais īpašnieks – Gatis Aišpurs,nodarbe – saldētas gaļas vairumtirdzniecība) un AS Jelgavas gaļas kombināts (īpašnieks– Aigars Lūsis), – summas bijušas attiecīgi 61 tūkst. eiro un gandrīz 195tūkst. Ls. Kā norāda avoti tiesībsargāšanas iestādēs, jau 2006. Gada septembrī GrupaMedia pārstāvji «ļoti uzstājīgi» pieprasījuši darījumu partneriem norēķināties.Arī SIA Niko2005. gada pārskatā norādīts parāds SIA Grupa Media –208,8 tūkstoši latu. Taču tas tā arī nav noticis, un nauda no Jelgavasgaļas kombināta un Niko tā arī nav atgūta, kautgan, piemēram, Jelgavas gaļas kombināta vadības pārstāvji tiesībsargāšanasiestādes vairākkārt informējuši, ka ar Grupa Media saistītas personascenšoties piespiest pārskaitīt arestētos līdzekļus kādai trešajai personai.

Pēc uzstājīgajiem pūliņiem 2007. g. septembrī tika nošauts G. Aišpurs, tad - A. Lūsis,bet norēķinus laikus veikušajos uzņēmumos vardarbīgas nāves nav fiksētas.

Strīdīgās summas gan nav bijušas īpaši iespaidīgas, taču prokurorsĀris Bočs norāda, ka Grupa Media lieta ir tikai neliels fragments nokopējās ainas: «Grupa Media lieta ir izdalīta no lielākas lietas,tā ir tā īstā, tur ir tie īstie puiši.»

«Īstie puiši»nenosaukti

Saistībā ar «īstajiem puišiem», kuri netiek nosaukti, Ā.Bočs min televīzijas sižetu par uzņēmēja Kristapa Klišāna pazušanu: «Klišāns bijatas, kurš taisa papīrus. Bet bija par viņu augstāki zēni, kurus mēs nezinām.

Klišāns, iespējams, būtu visu izstāstījis, tāpēc arī viņa navpie manis. Summas tur ir palielas, tāpēc zēni ir gatavi izsaukt puišus arieročiem. Nekas patīkams.»

Prokuratūrai neesot informācijas par to, kur atrodas K.Klišāns,taču, «pēc neoficiālas informācijas, ziņas radiniekiem varētu nebūt patīkamas ».«Ap šo lietu, iespējams, ir veseli pieci līķi, ja pieskaita Lūsi un Aišpuru,»pieļauj Ā. Bočs, minot vēl vienu nogalinātu uzņēmēju – 2007. Gada februārī Rīgānošauto Genādiju Peredeļski (viņam, pēc E. Jansona liecības, nodoti GrupaMedia pēcāk pazudušie transportlīdzekļi).

Cik zināms, runa faktiski ir par veselu uzņēmumu grupu, kurulielākajā daļā jau notikušas kratīšanas un konstatēta viena aina – lielākā daļadokumentu saskaņā ar oficiāliem iesniegumiem nozagti, bet kompānijuamatpersonas neatceras veiktos darījumus: kā, piemēram, teikts dokumentos parkriminālvajāšanas sākšanu, «amatpersona S.T. liecināja, ka (..) dokumentus visbiežākparakstījis dzērumā un, tā kā alkoholu lietojis gandrīz nepārtraukti, visu labineatceras».

Mantinieki nerunīgi

Pašlaik gan nav ziņu, cik nopietni izmeklētāji G. Aišpura unA. Lūša slepkavības saista ar naudas atmazgātāju mēģinājumiem atgūt līdzekļus.
Aigars Lusis

«Krimināllietas par Lūša un Aišpura slepkavībām tiekizmeklētas. Vairāk informācijas izmeklēšanas interesēs pašreiz netiek sniegts,»saka Valsts policijas preses sekretāre Sintija Virse. Ā. Bočs atzīst – viņšdomājot, ka izmeklētāji šīs lietas, iespējams, saista: «GrupaMedia lietu atsūtīja Finanšu policija saistībā ar nodokļiem. NoValsts policijas, no ONAP bija atnākuši kolēģi un interesējās par lietu. ParLūsi un Aišpuru ir citas krimināllietas, es domāju, ka tur arī pārbaudasaistībā ar šo lietu. Es ticu, ka slepkavības lietas virzās uz priekšu, ka navbezcerīgi.»

Neviena no ar Grupa Media iepriekšsaistītajām personām pašlaik nav atrodama, savukārt nogalināto uzņēmēju mantiniekiun uzņēmumu vadītāji ir mazrunīgi un rada iespaidu, ka joprojām baidās, – katrāgadījumā GrupaMedia nevēlas atcerēties.

Tā SIA Niko valdes loceklis Vents Jugāns pirms klausules nomešanas paziņoja tikai: «Kaut kas ar Grupa Mediabija. Vairs nesadarbojamies. Kas jums tie par jautājumiem? Es neesmuizmeklētājs.»

Līdzīgi atbildēja arī A. Lūsim piederējušā gaļas pārstrādes uzņēmuma Ruks valdes priekšsēdētāja Līvija Lūse: «Vairs ar šādu firmunesadarbojamies. Laikam bija kaut kāda sadarbība, es precīzi nemāku pateikt.Uzdodiet savus jautājumus izmeklētājam!»

Lato Lapsa kopā ar Kristīni Jančevsku, Baltic Screen, speciāli Db

{jcomments on}

 

Прочитано 8122 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO