Tue03262019

Last update09:18:21

Вторник, 23 Октября 2007 02:00

Gaidāms gaļas cenu kāpums

Автор 
Uz vienu iedzīvotāju gadā tiek saražoti 35 kilogrami gaļas.Neraugoties uz to, gaļa un desas veikalos maksā arvien dārgāk, arī tuvāko mēnešu laikā to cenas turpinās kāpt. Tomēr Ziemassvētkos cepeši daudz dārgāki nekā pašlaik nebūs, Neatkarīgajai atzina aptaujātie gaļas pārstrādes uzņēmumu pārstāvji. Dārgās lopbarības, energoresursu un citu izmaksu kāpuma dēļ gaļas ražošanas nozarē patlaban valda sarežģīta situācija.
Šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes izbraukuma sēdē Dobeles rajona Aucē lauksaimnieki iecerējuši pārrunāt ar zemkopības ministru Mārtiņu Rozi situāciju cūkkopībā. Savukārt pircēji, kuri šoruden jau piedzīvojuši teju visu pārtikas produktu cenu kāpumu, raizējas, vai gaļa drīzumā nemaksās par 60% dārgāk un vai Ziemassvētku cepeti maz šogad kāds varēs atļauties.
Mārketinga padomes vadītāja Ingūna Gulbe Neatkarīgajai atzina, ka gaļas nozarē gaidāms cenu kāpums, taču viņa apšaubīja, vai tas būs straujš.
"Tas, ka gaļas cenai nākotnē jākāpj, ir skaidrs. Lopbarības cenas pieaugušas divkārt, sadārdzinājušies arī citi resursi. Turklāt gaidāms jauns izmaksu kāpums. Tāpēc nav nekāda pamata tam, ka gaļa varētu kļūt lētāka, taču es šaubos, ka gaļas cenas kāpums varētu būt tik straujš kā 60%. Visticamāk, cena palielināsies pakāpeniski," sacīja I. Gulbe.
Latvijas Gaļas ražotāju un gaļas pārstrādātāju asociācijas vadītājs Jānis Bāliņš iespējamo gaļas cenu kāpumu par 60% nosauca par ļoti pārspīlētu.
"Gaļa un tās izstrādājumi varētu palikt nedaudz dārgāki, bet ne tik ļoti. Vismaz tuvākajā laikā noteikti ne. Lai gan gaļas ražošanas nozarē situācija ir sarežģīta, jo kāpušas lopbarības cenas, to pieaugums tomēr nav tik liels, lai gala produktu sadārdzinātu par 60%. Turklāt Latvijā joprojām ir arī tā sauktā pelēkā gaļa," uzsvēra J. Bāliņš.
Arī Rīgas miesnieka valdes priekšsēdētājs Aldis Škutāns apšaubīja, ka gaļa un tās izstrādājumi tuvākajā laikā varētu kļūt par 60% dārgāki. Viņš Neatkarīgajai uzsvēra, ka tuvāko mēnešu laikā uzņēmums noteikti nepaaugstinās savu izstrādājumu cenas. "Ziemassvētkos Rīgas miesnieka ražotās desas un citi gaļas izstrādājumi maksās tikpat, cik šobrīd," solīja A. Škutāns, lai gan arī viņš atzina, ka situācija gaļas ražošanas nozarē nav viegla lopbarības un citu resursu cenu kāpuma dēļ. Rimi Latvia mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītājas Zanes Eniņas rīcībā nebija informācijas par gaļas cenu lēcienu tuvākajā laikā. "Mēneša sākumā šie izstrādājumi jau kļuva par 3-20% dārgāki. Pagaidām neviens no gaļas pārstrādes uzņēmumiem nav brīdinājis par jaunu produkcijas cenu kāpumu tuvākajā laikā," sacīja Z. Eniņa.
Savukārt Igaunijas laikraksts Virumaa Teataja informē, ka tuvāko mēnešu laikā Igaunijā tomēr gaidāms gaļas un tās izstrādājumu cenu lēciens, jo nesenais cenu kāpumu graudiem ir bijis straujākais pēdējā gadu desmitā, turklāt, tā kā no lauksaimniecības augiem, tostarp arī graudiem un rapša, pasaulē ir sākuši ražot degvielu, tas vēl vairāk palielinās lauku kultūru deficītu. Igaunijas gaļas pārstrādes uzņēmumiem cenu iepriekšējā līmenī izdodas noturēt galvenokārt tāpēc, ka mazajiem Igaunijas ražotājiem nav pieejamas lielas, Eiropas prasībām atbilstošas lopu kautuves, ziņo LETA. Lielākie Igaunijas gaļas pārstrādes uzņēmumi pieder ārvalstu investoriem, kas pagaidām diktē situāciju tirgū. Tiesa, tiek prognozēts, ka jaunā gada pirmajā pusē patērētāji samērā smagi izjutīs cenu kāpumu gaļai un tās izstrādājumiem.
Latvijā pēdējo četru gadu laikā liellopu gaļas ražošanas apjomi ir samazinājušies, savukārt cūkgaļas - palielinājušies. Tomēr, neraugoties uz to, arī cūkgaļas imports ar katru gadu pieaug. Pērn Latvijā tika saražotas 37 800 tonnas cūkgaļas, bet importētas - 40 400 tonnas. Uz vienu iedzīvotāju gadā tiek saražoti 35 kilogrami gaļas, kas ir par 9 kilogramiem vairāk nekā 2000. gadā.

Ilze Šteinfelde
Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai

{jcomments on}
Прочитано 6591 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Другие материалы в этой категории: « Likvidēta Tukuma gaļas pārstrādes sabiedrība Igauņiem lielas ambīcijas »
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO