Tue06252019

Last update09:18:21

Новости Латвийский мясной рынок Tukuma gaļas kombināts nemet plinti krūmos
Вторник, 22 Января 2013 00:00

Tukuma gaļas kombināts nemet plinti krūmos

Автор 
Tukuma gaļas kombināts nemet plinti krūmos Tukums24.lv

Lai arī "Tukuma gaļas kombināts" (TGK) Raudas ielā 30A neražo gatavo produkciju vismaz mēnesi, tā vadība izmisīgi meklējot risinājumu, kā izķepuroties. Kad tā produkcija vēl bija nopērkama Tukuma tirgū, uz to stājās pircēju rinda, tāpēc neiztur kritiku runas par zemo desu un gaļas izstrādājumu kvalitātes latiņu.

Agrākais Latvijas - Francijas kopuzņēmums "Tukuma gaļas pārstrādes sabiedrība" jau vienreiz ar skaļu blīkšķi bankrotēja pirms dižķibeles, taču, mainoties īpašniekiem, 2007.gada rudenī ražošana atsākās. 2008.gada septembra beigās likvidēta AS "Tukuma gaļas pārstrādes sabiedrība" (Tukuma GPS), liecina Firmas.lv dati. Kā nozares vortāls Meatinfo.lv jau iepriekš ziņoja, Tukuma GPS par maksātnespējīgu tika atzīta no 2005.gada 22. jūlijā pēc tam, kad tā nespēja norēķināties ar sadarbības partneriem. 2004.gadā kombināts meklēja krāvējus uz gabaldarbu brīvdienās par 60 līdz 80 latiem mēnesī uz rokas, toreiz pieteicās arī pašreizējais Tukums24.lv žurnālists - raksta autors, jo vēlējās piepelnīties ar fizisku darbu, taču nemaz netika uzaicināts uz darba interviju. No 2006.gada 1.aprīļa Tukuma GPS akcijas tika izslēgtas no Rīgas Fondu biržas, savukārt tā paša gada rudenī uzņēmums mainīja juridisko adresi uz Rēzekni, bijušo keramikas cehu, kur nekāda ražošana gan nenotika. Jāpiebilst, ka Tukuma GPS vietā Tukumā darbu turpina "Tukuma gaļas kombināts LAT", kura līdzīpašnieks un vadītājs ir bijušais "Rēzeknes gaļas kombināta" ģenerāldirektors Juris Kruglovs.

Lielākās akciju daļas īpašniekam J.Kruglovam agrāk piederēja kapitāla daļas "Rēzeknes gaļas kombinātā", par tām iegūtie līdzekļi investēti Tukumā, atpērkot ēkas no SIA "Amatnieks". Tobrīd jaunā devīze bija "Godīga attieksme pret piegādātājiem, pircējiem un saviem darbiniekiem". Kopš 2007.gada no īpašnieku skaita izčibējuši Uldis Kokins, Sergejs Šļama un Normunds Pužulis, bijušais "Triāls" galvenais tehnologs.

Mistiskā saikne ar Rēzekni


Pēc vietējo stāstītā, gudrākie darbinieki no kombināta notinušies jau pirms laba laika (2012.gada sākumā, redakcijas piezīme), kad bija jūtams, ka algu izmaksu kavēšanās būs hroniska parādība. Tāpat no drošiem avotiem Tukums24.lv noskaidroja, ka par tukumnieku iecienītu darbavietu šo ražotni nekādi nevaram saukt, jo tikai daži meistari un tehnologi dzīvojuši Tukumā, kamēr strādniekus veduši no Rēzeknes "Simtlatnieku programmas" ietvaros - zemu kvalificētu kontingentu, kas nedēļu nīcis barakās, pēc tam nomainīts ar nākošo viesstrādnieku partiju.

Tukums24.lv atklāja, ka neoficiāli TGK īpašnieki ir pastarpināti saistīti ar 2001.gadā dibināto "Rēzeknes gaļas kombinātu", kas ar 300 strādājošiem pēc produkcijas izlaides apjoma ieņemot 2.vietu Latvijā aiz AS "Rīgas Miesnieks". Tas šķiet dīvaini, ja zinām, ka Latvijas Darba devēju konfederācija pērn rudenī "Rēzeknes gaļas kombinātu" izvirzīja Efektīvas pārvaldības gada balvai. Kā gan labi nostādīts, pelnošs uzņēmums būtu pametis likteņa varā saistīto uzņēmumu? Kautkas nelīmējas kopā. Arī, ja salīdzinām abu kombinātu valdes (līdzīpašnieku) sastāvu, vieni un tie paši uzvārdi nefigurē. Vēl pirmdien, 7.janvārī "Rēzeknes gaļas kombināts" izziņojis divas aktuālās vakances, meklējot tirdzniecības pārstāvjus ar personīgajām automašīnām gan darbam ar Rīgas klientiem, gan ar Jūrmalas - Bauskas - Ogres pilsētu un novadu klientiem.

Gandrīz kā detektīvā


Tukums24.lv izlūkot ražojošo objektu. Nekas neliecināja, ka teritorijā notiktu kāda darbība. Pietuvojoties žogam, kas apjož ražotnes teritoriju, neviens sargs atsevišķā mājiņā nav manāms, galvenie vārti sen nekustināti un arī teritorijā sniegs nebija izšķūrēts. Vēl vairāk - paradoksāli šķita, ka pamestā ražotnē bez izmantošanas atstātas trīs dažādu marku vieglās automašīnas un arī pie mūra sienas noparkots kravas mikroautobuss. Ja vien šis autotransports nav ņemts uz finansu līzinga nosacījumiem, arestēts, tad nav saprotams kāpēc tiem jāļauj rūsēt zem biezu kupenu segas?

 

Arī kolēģei Rūtai Fjodorovai no laikraksta "Neatkarīgās Tukuma ziņas" redakcija uzdevusi ievākt informāciju un viņai pat laimējies sazvanīt TGK valdes locekli Inesi Baldzēnu, kura nevēlējusies apstiprināt savu identitāti. Telefonsarunā janvāra vidū Baldzēna paskaidrojusi, ka gaļas kombināts nestrādā kopš janvāra un tā darbinieki pašlaik esot bezdarbnieki. Taču uzņēmumam tiekot meklēts investors, pašlaik notiekot sarunas, un lēmums tikšot pieņemts tuvākajās dienās. Katrā ziņā, esot cerība, ka uzņēmums savu darbību varētu atsākt.

Lai iegūtu ticamāku informāciju, Tukums24.lv ielūkojās Firmas.lv datu bāzē, kur atrodamas ziņas, ka 45% no uzņēmuma pieder Jurim Kruglovam, 10% Inārai Kokinai, 22,5% Intai Leibai un 22,5% - Inesei Baldzēnai. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja ir Inta Leiba, valdes locekle - Inese Baldzēna. 2011.gadā uzņēmuma apgrozījums bijis 3 157 497 lati (Ls), kas gan ir bijis mazāks salīdzinājumā ar 2010.gadu, bet nedaudz lielāks par 2009.gadu. Taču visā aplūkojamā atskaišu periodā no 2009. līdz 2011.gadam TGK strādājis ar zaudējumiem. Firmas.lv dati precizē to, ka uzņēmumā strādājuši 112 darbinieki. Pēdējās izmaiņas LR Uzņēmumu reģistrā veiktas 2011.gada 19.aprīlī.

Tā kā kopš šī laika pagājuši vairāk nekā 20 kalendārie mēneši, iespējams, ka, trūkstot strādniekiem un apgrozāmiem līdzekļiem, pieņemta palīdzība no "Rēzeknes gaļas kombināta" un varbūt čečenu izcelsmes miljonārs Bislans Abdulmuslimovs būs tas gaidītais investors. Iespējams, TGK apzināti tiek novests līdz maksātnespējas slieksnim, lai to pa lēto pievienotu, iekļautu 2011.gada 10.martā tapušajā "AB Holding", kurā ietilpst arī Rēzeknes un Daugavpils gaļas kombināti. No zinošu ļaužu komentāriem internetā var spriest, ka tas ir tuvu patiesībai.

Kāda tukumniece: "Jā, bet bija laiki, kad pēc šīm desām rindā stāvējām. Bija garšīgas. tagad...labi, ka beidza ražot. Protams, žēl TGK darbinieku. Jācer, ka kādam būs vēlme uzņemties to biznesu bīdīt tālāk. Varēja iesaistīties Latvijas slavenie cūkaudzētāji." Citi iebilst, ka "gatavai produkcijai ekonomēts uz izejvielām (kontrabanda), piedevām, un ka gaļa vakuumā atūdeņojusies un bezgaršīga, kamēr TGK produkcijas cena veikalos augusi debesīs."

Strādniekiem jādodas uz tiesu


No neoficiāliem avotiem: "Tukuma GK priekšgalā bija "foršas" dāmītes - Inta un Inese. Protams algas maksāja aploksnēs, kā daudzos uzņēmumos Latvijā. Pie tam šo aplokšņu algu izsniedza galvenā grāmatvede Inta, izvelkot to no sava priekšauta kabatas. Parasti, piektdienās pa 20 Ls, ja darbinieks kārtīgi palūdza. Ja nē, tad vispār nemaksāja. Dažiem uzkrājies 900 Ls un vairāk neizmaksātās algās!"

Žurnālisti sazinājās ar Zemgales reģionālās Valsts Darba inspekcijas vadītāju, galveno valsts inspektoru Valdi Dūmu, kurš apstiprināja ziņas, ka TGK ir liela, smaga problēma - lielai daļai cilvēku, kas kombinātā strādāja, nav regulāri izmaksātas algas. V.Dūms apgalvoja, ka šajā lietā pašlaik nevarot palīdzēt. Uzņēmumam ir uzlikts administratīvais sods par algu neizmaksāšanu. Kā uzsvēra V.Dūms, šobrīd vienīgais risinājums ir darbiniekiem nesēdēt rokas klēpī salikušiem un steidzami vērsties tiesā, lai tiesa izvērtētu visus apstākļus un beidzot atzītu TGK maksātnespēju. Tikai tādā gadījumā, ja tiesa atzītu uzņēmuma maksātnespēju, maksātnespējas administrators varētu vērsties Maksātnespējas administrācijā un tad apzinīgo strādnieku nopelnīto varētu izmaksāt no valsts Garantiju fonda. Atlīdzību no darbinieku prasījumu garantiju fonda darbinieki var saņemt, ja uzņēmums, kurā viņi strādā vai strādāja, atzīts par maksātnespējīgu ar tiesas spriedumu un tajā nodarbinātajiem nav izmaksāta alga, atvaļinājuma nauda, atlaišanas pabalsts vai kaitējuma atlīdzība.

V.Dūms: "Situācijā, ko mēs redzam, kad uzņēmumam vispār naudas nav, citādā ceļā algu izmaksas panākt būs neiespējami."

Kā panākt savu?

Ja darba devējs ir palicis darbiniekam parādā, tad nākamais solis ir kreditora (šajā gadījumā darbinieka) pieteikuma iesniegšana maksātnespējīgā uzņēmuma administratoram paziņojumā minētajā kreditoru pieteikšanās termiņā. Maksātnespējas procesa administrators ir tiesas iecelta persona, kura piedalās maksātnespējas procesā un īsteno likumā "Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju" noteiktās pilnvaras. Pēc parādnieka pasludināšanas par maksātnespējīgu administratoram ir visas likumos, parādnieka statūtos vai līgumos paredzētās pārvaldes institūciju tiesības un pilnvaras. Kreditora pieteikumā jānorāda visas summas, ko darba devējs konkrētajam darbiniekam ir parādā. Kreditora pieteikums ierakstītā vēstulē jānosūta administratoram uz "Latvijas Vēstnesis" elektroniskajā versijā www.lv.lv norādīto adresi. Administrators pēc kreditoru pieteikumu saņemšanas rūpīgi izvērtēs visus pieteiktos un grāmatvedībā atspoguļotos kreditoru prasījumus. Nepieciešamības gadījumā administrators no darbinieka var pieprasīt papildu ziņas un dokumentus, kas pamato kreditora pieteikumā uzrādītās summas. Ja uzņēmumā ar darbiniekiem nav bijuši noslēgti oficiāli darba līgumi un ir maksātas tā dēvētās aplokšņu algas, neizmaksāto darba algu segšana no darbinieku prasījumu garantiju fonda nebūs iespējama, bet taisni šāds ir TGK gadījums. Tātad tukumniekiem, kas bijuši darba attiecībās ar bēdīgi slaveno TGK, vairāk jālūdz Dievu par dāsna investora piesaisti.

Avots: Tukums24.lv

 

Horizontālais iepakotais FP 020 PLUS

 

Прочитано 6933 раз
Оцените материал
(1 Голосовать)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO