Fri03222019

Last update09:18:21

Новости Латвийский мясной рынок Gaļas ražotājiem pēdējos 7 gados lielākie parādi
Вторник, 22 Апреля 2008 02:00

Gaļas ražotājiem pēdējos 7 gados lielākie parādi

Автор 

Gaļas pārstrādes uzņēmumu parādi zemniekiem pēdējā gada laikā auguši 3,5 reizes un ir vislielākie pēdējo septiņu gadu laikā.
Simanis

Lauku atbalsta dienesta (LAD) apkopotie dati liecina, ka pārstrādes uzņēmumu parādi pašmāju zemniekiem gaļas nozarē uz šā gada 1. janvāri bija 331 tūkst.Ls pretstatā 94 tūkst. Ls pērn gada sākumā. Paši pārstrādātāji atzīst, ka šo situāciju ietekmē tirgotāji, kas kavē samaksu par piegādāto produkciju pat 2,5 mēnešus. Kopējie pārstrādes uzņēmumu parādi neapstrādātas lauksaimniecības produkcijas ražotājiem gada laikā sarukuši - no 1490,4 tūkst. Ls pērn gada sākumā līdz 822 tūkst. Ls šā gada janvāra sākumā. Konkrētu parādnieku nosaukumus un parādu apjomus LAD neizpauž, aizbildinoties ar ierobežotas pieejamības informāciju. LAD datus par parādu apjomiem apkopo divas reizes gadā.

 

Gatavi tiesāties

 

Nemierā ar parādiem, zemnieki ir gatavi tiesāties ar gaļas pārstrādes uzņēmumu a/s Ruks Cēsu gaļas kombināts (Ruks) par parādu piedziņu, jo uzņēmums nav norēķinājies par piegādāto produkciju. LAD Ziemeļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes administratīvās daļas vadītāja Baiba Kiršblate Db informēja, ka pārvaldē vērsās septiņi Ruka piegādātāji, kam uzņēmums bija palicis parādā dažādas summas, sākot no 200 līdz 9000 Ls. Patlaban parādi samazinās, uzņēmums izrāda vēmi maksāt un maksā, tāpēc prasības pieteikums tiesai pagaidām netiek gatavots. Ja šis process apstāsies, tad vēršanās tiesā būs nekavējoša, piebilda LAD pārstāve. Ruka valdes priekšsēdētāja Heinriha Norberta komentāru par notiekošo Db vakar neizdevās saņemt. Db kļuvis zināms, ka parādnieku sarakstā ir arī z/s Lankalni un citi uzņēmumi, bet vēl daļa ignorē prasību par parādu datu sniegšanu. Lankalnu valdes priekšsēdētājs Juris Jaunzems Db atzina, ka parādi lauksaimniekiem ir, bet konkrētus apjomus viņš nenosauca. Uzņēmējs norādīja, ka galvenais iemesls, kāpēc kavējas maksājumi zemniekiem, ir tas, ka tirgotāji savlaicīgi nenorēķinās par piegādēm - uzņēmums preci dod uz pēcmaksu, kas sasniedz 30 - 45 un pat 60 dienas. "Nauda nenāk. Ražošanas apjomus esam samazinājuši par 20 %. Ja tā turpināsies, tad nevienas rūpnīcas vairs nebūs," sarūgtinājumu pauž Lankalnu valdes priekšsēdētājs. Lankalni un Ruks bija vieni no pirmajiem, kas pirms Latvijas iestājas ES ieguva eksporta sertifikātus svaigās gaļas eksportam uz ES valstīm. Ruks var lepoties ar vienu no modernākajām kautuvēm Latvijā, kur ieguldīti arī SAPARD līdzekļi. Šā gada sākumā Ruka vārds plaši izskanēja saistībā ar nogalināto uzņēmuma īpašnieku Aigaru Lūsi.

 

Velkas pusgadu

 

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) direktors Varis Sīmanis atzina, ka atsevišķi pārstrādes uzņēmumi un kautuves maksājumus par piegādāto produkciju kavē regulāri, un, lai gan līgumos rakstīts, ka norēķini jāveic mēneša laikā, dažkārt tie velkas pusgadu. "Tā jau ir tendence, ka pārstrāde slikti maksā," teica V. Sīmanis. Viņš pieļauj, ka, iespējams, pie vainas ir tirdzniecības tīkli, kas izdara spiedienu uz pārstrādi, taču tas notiek ne tikai gaļas, bet arī citās nozarēs. Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, V. Sīmanis arī neredz iespēju, kā situāciju mainīt - valsts struktūras to nedarīs, viņaprāt, privātie arī ne, jo nozare ir ļoti sadrumstalota. Tiesa, ja parādi augs, var sekot ražotāju bankroti, pieļauj LCAA direktors. BalinsTo, ka kompānijas savlaicīgi nesaņem samaksu par saražoto produkciju no tirgotājiem, Db sacīja arī Latvijas gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Bāliņš.

 

Viņš norādīja, ka atsevišķas veikalu ķēdes norēķinus par piegādāto preci veic tikai pēc 2,5 mēnešiem, kas nozīmē pārstrādes līdzekļu iesaldēšanu. J. Bāliņš cer, ka situāciju normalizēs grozījumi Konkurences likumā, pret kuru pieņemšanu asi iebilda tirgotāji.

 

 

 

Citās nozarēs parādi rūk

 

Graudu nozarē parādu samazinājums ir septiņas reizes - no 515 tūkst. Ls pērn gada sākumā līdz 70,3 tūkst. Ls šogad. Savukārt piena nozarē pārstrādes uzņēmumu parādi ražotājiem pēdējā gada laikā sarukuši 2,8 reizes no 688 tūkst. Ls pērn 1. janvārī līdz 245 tūkst. Ls šā gada sākumā. Piena nozarē iesaistītie ražotāji norāda, ka vissarežģītākā situācija ir ar a/s Bauskas piens, kas regulāri kavē maksu par nodoto pienu. No šī uzņēmuma atteikušies jau vairāki piena piegādātāji, motivējot to ar nesaņemto samaksu, Db uzzināja Piena ražotāju asociācijā. Z/s Strautnieki ir viena no saimniecībām, kas divus līdz trīs mēnešus nesaņēma maksu par pienu, tāpēc sadarbību pārtraukusi. Bauskas piena vadība jau vairākkārt solīja norēķināties ar piena piegādātājiem pēc tam, kad tiks pārdota jaunā ražotne, taču tas vēl nav noticis. Uz jautājumu, vai un kā Zemkopības ministrija var palīdzēt lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem atgūt parādus, ministrijas pārstāve Solveiga Lazovska atzina, ka savulaik radīts likums, uz kā pamata zemnieki var pilnvarot LAD vērsties tiesā, lai atgūtu parādus tiesas ceļā. Līdz šim LAD saņēmis 837 šādus pilnvarojumus.

 

Sandra Dieziņa, 67084441

Db.lv

{jcomments on}

 

Прочитано 6131 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO