Tue07232019

Last update09:18:21

Новости Мясной рынок Эстонии и Литвы Meat prices rapid growth expected in Estonia
Среда, 17 Октября 2007 02:00

Meat prices rapid growth expected in Estonia

Автор 
Ja pēdējos mēnešos Igaunijas veikalos samērā strauji sadārdzinājās maizes un piena izstrādājumi, tad tuvāko mēnešu laikā šāds pats cenu lēciens skars arī gaļu un tās izstrādājumus, raksta "Virumaa Teataja". Gaļas pārstrādes uzņēmuma "Markilo" vadītājs Urmass Lahts neseno cenu kāpumu graudiem ir raksturojis kā straujāko pēdējā desmitgadē, taču daudz vairāk viņu uztrauc tas, ka no lauksaimniecības augiem, tostarp arī graudiem un rapša pasaulē ir sākuši ražot degvielu, un tas vēl vairāk palielinās lauku kultūru deficītu.
Sadārdzinājušās esot arī olbaltumvielu izejvielas, kas tiek pievienotas barībai lopiem, lai veicinātu to augšanu. Piemēram, sojas olbaltumviela ir sadārdzinājusies no 3600 līdz 5200 kronām (no 162 līdz 234 latiem) par tonnu.
Lahts skaidrojis, ka pagaidām šāda strauja barības sadārdzināšanās vēl neatspoguļojas, pārdodot cūkas. Gaļas pārstrādes uzņēmumiem cenu iepriekšējā līmenī izdodas noturēt galvenokārt tādēļ, ka mazajiem Igaunijas ražotājiem nav pieejamas lielas, Eiropas prasībām atbilstošas lopu kautuves. Lahts norādījis, ka lielākie Igaunijas gaļas pārstrādes uzņēmumi pieder ārvalstu investoriem, kas pagaidām diktē situāciju tirgū.
Tiesa, tiek prognozēts, ka jaunā gada pirmajā pusē patērētāji samērā smagi izjutīs cenu kāpumu gaļai un tās izstrādājumiem.
Lahtam ir zināmi četri zemnieki Igaunijā, kuri nolēmuši pārtraukt cūku audzēšanu tieši cenu spiediena dēļ. Lielākajā no šīm saimniecībām ir 5000 dzīvnieku, bet pārējās - pa 2500. Lahts uzskata, ka cenu kāpumu cūkgaļai uz kādu laiku var apturēt, taču līdz ar to daudz nopietnākas problēmas varētu rasties pēc pusgada.
Viņš arī norādījis, ka stabila gaļas ražošana ir iespējama, ja cūkgaļas iepirkuma cena būtu 28-29 kronas (1,26-1,31 lats) par kilogramu plus pievienotās vērtības nodoklis, taču šāda cena ražotājus atstātu bez peļņas.
Firmas "SF Pandivere OÜ" īpašnieks un izpilddirektors Āre Kalsons uzskata, ka Igaunijas cūku audzētāju galvenā problēma ir tā, ka kaimiņos - Latvijā, Somijā un Krievijā, kā arī citās Eiropas valstīs cūku audzēšana tiek subsidēta.
Tādējādi Igaunijas cūku audzētāji atrodas nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinājumā ar citiem cūkgaļas piegādātājiem.
Arī Kalsons ir skaidrojis, ka 17,5 kronas (0,79 lati), ko uzņēmums šobrīd saņem par kilogramu dzīvsvara, vairs nesedz visas ražošanas izmaksas.

Ilze Timbare
LETA

{jcomments on}
Прочитано 5018 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO