Mon06172019

Last update09:18:21

Вторник, 18 Декабря 2007 02:00

Liellopu gaļas ražošana

Автор 

Ražošana

Ievērojams pieaugums Āzijā un Dienvidamerikā ļauj saglabāt globālo liellopu gaļas ražošanas līmeni, lai gan lopbarības izmaksas ir augstas, laika apstākļi - nelabvēlīgi, un atjaunojas arī ganāmpulks Ziemeļamerikā.

G
lobālais liellopu gaļas ražošanas apjoms 2007. gadā, salīdzinājumā ar pērno gadu, palielināsies par 1,3%, t. i., līdz 67 milj. t. Pieaugumu pilnā mērā nodrošinās attīstības valstu ražošanas palielinājums. Savukārt Ziemeļamerikā ražošana saruks par 0,7%. ASV tas notiks tāpēc, ka telītes tiks saglabātas ganāmpulka atjaunošanai. Samazināsies arī caurmēra kautsvars, jo ganību apstākļi būs nelabvēlīgi, un arī graudu īpatsvars lopbarībā būs zemāks. Līdzīgu ainu varēs vērot Kanādā, kur liellopu skaits samazinās, jo ceļas gan lopbarības cena, gan valūtas kurss, un krītas ražošanas rentabilitāte.

Dienvidamerikā (Argentīnā) ražošana palielināsies par 7%, jo sliktie ganību apstākļi un tādi politikas pasākumi kā eksporta nodevas un eksporta ierobežojumi, lai nodrošinātu pieejamas cenas pašu mājās un ierobežotu inflāciju, stimulē lopu izkaušanu. Brazīlijā, vienā no konkurētspējīgākajām pasaules eksportētājvalstīm, ražošanas pieauguma tempi palēninājušies, jo samazinājies lopu kopskaits. Līdzīgas tendences vērojamas Urugvajā, kur arī ganāmpulka atjaunošanai piemēroti jaunlopi ir deficīts.

Eiropas Savienībā (ES) liellopu gaļas ražošana atrodas cikla lejupslīdes posmā, atspoguļojot duālā (piena-gaļas) ganāmpulka strukturālo samazinājumu, pieaugot piena kvotām un vidējam kautsvaram. Samazinājums arī demonstrē, kas notiek, valsts subsīdijas atdalot no ražošanas. Arī nesenajiem slimību uzliesmojumiem ir negatīva ietekme. Pastāvīgais sausums Austrālijā ir ietekmējis sektora rentabilitāti, un liellopu gaļas ražošana ir sarukusi. Tomēr ražošanas apjomi var palielināties, ja gada beigās lopi tiks likvidēti. Jaunzēlandē piena lopkopības sašaurināšanās jūtami ietekmēs gaļas apjomus, jo piena lopu īpatsvars kopējā gaļas ražošanā ir ievērojams. Ķīnas apjomi kāps par gandrīz 5%, atspoguļojot pastāvīgu lopu skaita pieaugumu, uzlabotu ģenētiku un barošanas racionus. Turklāt tiek nodrošināts pastāvīgs un ievērojams valsts atbalsts. Reaģējot uz augošo pašmāju pieprasījumu, kā arī paplašinoties piena pārstrādei, apjomi pieaugs arī Indijā un Pakistānā.

Ārējā tirdzniecība

Liellopu gaļas ārējās tirdzniecības apjomi 2007. gadā, salīdzinājumā ar 2006. gadu, palielināsies par 2,5% jeb līdz 7 milj. t. Tirgi atveseļojas pēc šoka, kuru izraisīja BSE Ziemeļamerikā, un šobrīd pakāpeniski tiek atcelti importa aizliegumi. Vienā no galvenajiem importa tirgiem, Japānā, piegādes palielināsies par 4%, lielā mērā atspoguļojot apjomīgākos iepirkumus no Austrālijas un ASV. Importa palielinājumu stimulē arī tas, ka patērētāju pieprasījums, parādoties putnu gripai, mainījies, un priekšroka tiek dota citiem gaļas veidiem.

Pēc brīvās tirdzniecības līgumu noslēgšanas paplašināsies arī Dienvidkorejas imports. Par 5% augs ASV, lielākās pasaules importētājvalsts, apjomi, jo mainījušies noteikumi par 30 mēnešiem vecāku liellopu importam. Turpretī ES-27 imports samazināsies - daļēja Brazīlijas importa aizlieguma un pašmāju pieprasījuma stagnācijas dēļ. Krievijas imports palielināsies, jo sarūkot vietējam piedāvājumam, pieaug pieprasījums.

Brazīlijas eksporta apjomi nesen ievērojami palielinājušies, kompensējot Argentīnas un Urugvajas ierobežoto piedāvājumu. Indijas bifeļu gaļas eksports joprojām strauji paplašinās, pieaugot investīciju apjomiem sektorā, kā arī palielinoties Malaizijas, Filipīnu un Tuvo Austrumu valstu pieprasījumam. Turpretī augstais eiro kurss un augstās pašmāju cenas joprojām ierobežo ES eksportu. Arī Kanādas eksports samazināsies - to negatīvi ietekmē galvenajā tirgū, ASV, ieviestā izcelsmes valsts marķējuma reģistrācija.

Latvija

Ražošana

Latvijā liellopu gaļas ražošanas apjomu precīza noteikšana ir apgrūtināta, jo atšķirīgos pārtikas ķēdes posmos produkta realizācijas iespējas ir līdzīgas. Kopējos valstī saražotajos liellopu gaļas apjomos tiek iekļauta gaļa ražotāju pārstrādei un tieši patēriņa tirgum piegādātie apjomi. Turpretī gaļas pārstrādes sektora realizācijas apjomos ietilpst arī no gaļas ražotājiem iepirkto un kauto lopu gaļa. Tādējādi šo divu pārtikas ķēdes posmu realizācijas apjomu mehāniska summēšana dod skaitli, kas pārsniedz reālos tirgum piegādātos apjomus. Liellopu kopskaits pastāvīgi nedaudz samazinās. Gaļas ražotāji gadā saražo caurmērā pāri par 20 tūkst. t liellopu gaļas kautsvarā. Pārstrādes uzņēmumi iepērk 15-20 tūkst. t un gadā realizē apmēram 10 tūkst. t liellopu gaļas.

Patēriņš

Liellopu gaļa ir vienīgais gaļas un gaļas pārstrādes produktu veids, kura patēriņš nepalielinās jau vairākus gadus pēc kārtas. Salīdzinājumā ar 1995. gadu, patēriņš uz cilvēku gadā samazinājies divarpus reizes. Kopējā svaigas liellopu gaļas tirgus ietilpība nepārsniedz 7 tūkst. t.

Imports

Liellopu gaļas imports pēdējo gadu laikā pastāvīgi samazinās un nepārsniedz 2-3 tūkst. t. Gandrīz pusi importa veido no Lietuvas ievestie apjomi realizācijai VP Market veikalu tīklā. Arī dzīvu liellopu importa apjomi nepalielinās. Pārējie apjomi tiek importēti no Polijas un Igaunijas. Nelielus daudzumus ieved arī no Spānijas un Vācijas.

Eksports

Liellopu gaļas eksports palielinājies pēc iestāšanās ES. Tomēr tas nepārsniedz 3 tūkst. t gadā, jo kvalitatīva piedāvājuma apjoms nav pietiekams. Arī dzīvu liellopu eksports nepārsniedz 3 tūkst. t. Eksporta galvenie virzieni ir Lietuva, Igaunija un Skandināvijas valstis.

Cenas

Liellopu iepirkuma cenas, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, ievērojami nav mainījušās. Arī ES valstu vidējā iepirkuma cena nemainās. Gaļas pārstrādes uzņēmumu realizācijas cenas sezonāli svārstās plašā diapazonā, tomēr kopumā tās, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, nav palielinājušās. Liellopu gaļas mazumtirdzniecības cenas gada beigās sāk kāpt, tomēr, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, ir tikai par 10% augstākas.

Juris Hāzners, AgroPols

 

{jcomments on}
Прочитано 17230 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv Эл. почта Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO