Tue07232019

Last update09:18:21

Пятница, 28 Мая 2004 02:00

Labāk, drošāk, vairāk

Автор 

Labāki ražošanas apstākļi, pilnīgi droša augstas kvalitātes produkcija un lieli apjomi — pēc šādiem nosacījumiem jau pēc pāris nedēļām strādās Jelgavas gaļas kombināts, kas vakar svinīgi atklāja jauno gaļas pārstrādes cehu.

 

Jaunā gaļas pārstrādes ceha izveidē Jelgavas gaļas kombināts ieguldījis 4,5 miljonus eiro jeb apmēram 3 miljonus latu. Finansējums nācis no a/s "Vereinsbank Riga" un daļēju naudas atmaksu uzņēmums saņems no SAPARD fonda.

Uzņēmuma īpašnieki, kas pārstāv Latvijas kapitālu, visai pretenciozi jauno rūpnīcu dēvē par modernāko valstī. Pēc ceha apskates apstrīdēt šo apgalvojumu ir grūti — jaunas un modernas saldētavas, kuru ietilpība ir 150 tonnas, pašiem stingrākajiem sanitārajiem standartiem atbilstoša izejvielas piegādes sistēma. Tā nodrošina, ka gaļa izkraušanas procesā nesaskaras ar āra gaisu, kas, ņemot vērā tuvojošos vasaru, kā zināms, var sasniegt gaļas produktus skādējošus 30 grādus. Turklāt gaļas piegādēm un arī gatavās produkcijas aizvešanai uz tirdzniecības vietām iepirktas 11 jaunas "Renault" kravas automašīnas, kas, saprotams, apgādātas ar nepieciešamo atvēsināšanas tehniku.

Rūpnīcas saimnieki ar lepnumu izrāda modernu gaļas sadales un desu gatavošanas telpu. Desu pildīšanas iekārtas jau iegādātas agrāk un pašlaik vēl tiek darbinātas vecajā rūpnīcas korpusā.

Ar īpašu lepnumu uzņēmuma tehniskais direktors Andris Triškins rāda desu kūpināšanas iekārtas — lielus metāla skapjus, kur pa īpašām atverēm tiks ievadīti alkšņu šķeldas dūmi.To daudzumu, kā arī temperatūru un mitrumu kūpinātavās regulēs elektroniskas iekārtas, atkarībā no produkcijas veida — auksti vai karsti kūpinātas. Tā, piemēram, iekārtas garantē, ka aukstā kūpināšana notiek 20 grādu temperatūrā ar 80% gaisa mitrumu. Ar īpašas tehnikas palīdzību elektroniski tiks pārbaudīta arī produkcijas gatavības pakāpe.

Ievērības cienīga ir uzņēmuma ventilācijas sistēma, kas ne tikai garantē, ka ražotnē neiekļūst kaitīgas vielas un mikrobi no ārpasaules, bet arī nodrošina īpašu gaisa apmaiņas sistēmu un spiedienu katrā telpā atsevišķi. Ventilācijas sistēmu radījuši Zviedrijas Upsalas universitātes zinātnieki, kas šajā jomā apmāca arī Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas pārtikas nozares mācībspēkus.

— Veco rūpnīcu, kas vairs neatbilst mūsdienu prasībām, jauksim nost. Divu nedēļu laikā jauno ražotni apskatīs un pieņems visi attiecīgie valsts dienesti, sākot no ugunsdzēsējiem un beidzot ar Pārtikas un veterināro dienestu. Pēc atļauju saņemšanas atliks divas dienas atsevišķu iekārtu pārvešanai no vecā ceha uz jauno, jo apturēt ražošanu nedrīkstam, — stāsta Jelgavas gaļas kombināta padomes priekšsēdētājs un viens no īpašniekiem Juris Lūsis. Uzņēmuma tirdzniecības direktors Arnis Krūmiņš piebilst, ka pieprasījums pēc Jelgavā gatavotajiem gaļas produktiem — pamatā pusžāvētajām un auksti kūpinātajām desām, kā arī kūpinātas gaļas — pieaug. Turklāt Jelgavas gaļas kombināta pozīcijas tirgū nav iedragājis jau vismaz pusotru gadu pastāvošais lētāko Lietuvas desu pieplūdums. A. Krūmiņš domā, ka "vainīgas" esot latviešu garšas kārpiņu īpatnības, kam tīkamāks šķietot mūsu valstī ražotas preces smeķis un aromāts. Te nelīdzot pat konkurentu zemākās cenas un iepakojuma viltības. Tādēļ, palielinot ražošanas apjomus no pašreiz esošajām 250 tonnām produkcijas mēnesī līdz 500 tonnām, jelgavniekiem nebūs jābēdājas, kur saražoto likt. Kā lielu trumpi tirgus noturēšanā un paplašināšanā rūpnīcas saimnieki min faktu, kas izejviela — cūkgaļa un liellopu gaļa — pamatā tiek iepirkta no Latvijas gaļas lopu audzētājiem. Un, kamēr vietējie gaļu spēs piegādāt, tikmēr ārpus valsts to nelūkos. Tiesa, šā iemesla dēļ atsevišķas preču grupas gan sanākot dārgākas nekā konkurentiem, kas izmantoja un pagaidām vēl izmanto lētu un vēl pirms 1. maija, tā teikt, pa dažādiem ceļiem ievestu gaļas izejvielu. Taču pieprasījumu pēc Jelgavas desām tas nemazinot.

Jāpiemin, ka Jelgavas kombināta saimniekiem pieder arī slavenais Cēsu gaļas kombināts "Ruks", kas nu jau pāris mēnešus spēj nodrošināt lopu kaušanu pēc visām stingrākajām ES prasībām. Tas savukārt garantē, ka Jelgavas ražotne pēc ES veterinārā sertifikāta saņemšanas, kas tiek plānota jau šā gada agrā rudenī, varēs preci eksportēt ārpus valsts. Ar eksporta plāniem J. Lūsis un A. Krūmiņš pagaidām vēl nesteidz iepazīstināt, taču nenoliedz faktu, ka abiem uzņēmumiem Jelgavā un Cēsīs ir labi sadarbības partneri Itālijā. Šobrīd gan prece no Eiropā labi zināmā Itālijas gaļas pārstrādātāja "Parmacotto" ar Jelgavas rūpnīcas īpašnieku palīdzību ceļo uz Latviju, taču, kas zina, varbūt drīzumā Eiropas virzienā sāks doties arī mūsu meistaru ražotās desas. Tās garšas ziņā nebūt nav sliktākas, bet cenas ziņā ir konkurētspējīgākas. Vismaz šobrīd un tuvākajā nākotnē.

Latvijas Avīze (LA)

Iveta Tomsone

{jcomments on}

 
Прочитано 11180 раз
Оцените материал
(0 голосов)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Сайт: www.meatinfo.lv Эл. почта Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO