Fri12132019

Last update09:18:21 pm

Monday, 16 March 2009 00:00

Landrases cūkas

Written by 
Vai Latvijā vēl audzē un tirgo beļģu Landrases cūkas? Esmu dzirdējusi, ka to gaļai ir izcila garša, vienīgais trūkums – dzīvniekiem ir vājas sirsniņas.
Landrace

Lasītāja Bauskas rajonā


– Kopš deviņdesmito gadu beigām Latvijā beļģu Landrases cūkas vairs neaudzē. Agrāk gan izmantoja kā tēva šķirni,– stāsta Cūku ciltsdarba centra direktors Uldis Eiduks.

Pašlaik kā tēva šķirni lielākoties izmanto Pjetrenas, Djurokas, Hempšīras šķirnes kuiļus vai to krustojumus – dažādus terminālos kuiļus. Tēva šķirnēm raksturīga liela ātraudzība, maza muguras speķa kārta, zemāka auglība un ne tik izcilas gaļas garšas īpašības.

Latvijā pašlaik sastopamās Landrases un Jorkšīras cūkas ir mātes šķirnes, kurām raksturīga auglība un pienība. Īpaši izceļamas Landrases un Jorkšīras šķirņu krustojumcūku (M1) labās mātes īpašības. Pēdējos desmit gados Latvijas Landrases un Jorkšīras šķirnes ir būtiski uzlabotas, mērķtiecīgi tās krustojot ar Skandināvijas izcelsmes Landrases un Jorkšīras kuiļiem.

Barokļu ieguvei izmanto mātes šķirnes sivēnmāti un tēva šķirnes kuili. Tad ir liels metiens, dzīvnieki ir ātraudzīgi ar plānu muguras speķa kārtu un labām gaļas garšas īpašībām.

Ar Latvijas Landrases tīršķirnes cūku audzēšanu nodarbojas vairākas audzētavas, piemēram, SIA "Sēļi" (Jēkabpils rajona Sēlpils pagastā), SIA "Druvas Unguri" (Saldus rajonā), z/s "Pakalni" (Krāslavas rajona Kastuļinas pagastā), SIA "Nīcas Rukši" (Liepājas rajona Nīcas pagastā), SIA "Zemgale" (Daugavpils rajona Ilūkstē), SIA "Ancers" (Rīgas rajona Krimuldas pagastā).

Tīršķirnes jauncūkas cena šķirnes saimniecībās nav mazāka par Ls 170, bet krustojumjauncūkas M1 – Ls 150 (cenas bez PVN). Šie dzīvnieki ir apmēram 100 kg dzīvmasā, tie atbilst šķirnes prasībām (pircējs saņem sertifikātu). Ja pircējs savā ganāmpulkā veic pārraudzību, viņam ir iespēja saņemt vienreizējo maksājumu par produktivitātes kontroli šīm jauncūkām.

Latvijas Avīze

{jcomments on}

Read 15367 times
Rate this item
(0 votes)
Last modified on Tuesday, 14 September 2010 12:36
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO