Sat08242019

Last update09:18:21 pm

Sunday, 30 November 2008 02:00

Grūtos laikos vairāk jārosās pašiem

Written by 
SIA «Viesuļi» paplašina ražošanu un ievieš jaunus produkcijas veidus. Šī brīža ekonomiskajā situācijā SIA «Viesuļi» saimnieks Normunds Teicāns saka: — Mūs jau biedē ar to, ka būs sliktāk, bet šis laiks ir jāizdzīvo, meklējot jaunus tirgus. Viegli nav, bet tas tikai nozīmē, ka vajag vairāk rosīties. Klājas mums normāli, un tieši krīzes dēļ investējam ražošanas paplašināšanā. 
Patlaban «Viesuļu» ražotnē Zasā tiek pabeigta jaunu cehu izbūve, uzsākta gaļas konservu ražošana un procesā ir gaļas pārstrādes ceha atzīšana. Vieglāka laika iestāšanās ekonomikā esot gaidāma tikai vēl pēc kāda gada. Lai iegūtu papildu noieta iespējas, uzsākts produkcijas eksports un tiek meklēti arvien jauni tirgi. Daži projekti pašlaik iesaldēti, bet uzsvars tiek likts uz dziļāku gaļas pārstrādi. Tas dod papildu pievienoto vērtību un peļņu.

Gaļu eksportē un meklē jaunus tirgus ārzemēs
«Viesuļi» sāka strādāt 1997. gadā kā zemnieku saimniecība. Tika atvērti gaļas veikali, ēdināšanas iestādes Jēkabpilī un kautuve Zasā. 2002. gadā saimniecību pārveidoja par SIA, bet pirmsākumi N. Teicāna uzņēmējdarbībai meklējami jau 1987. gadā.
Tagad lopu audzēšana ir nodalīta atsevišķi un Teicānu ģimenē ar to nodarbojas z/s «Grāviņi 1». «Viesuļi» lopus iepērk, kauj, pārdod gaļu un tās izstrādājumus, strādā sabiedriskās ēdināšanas jomā, bet pēdējā laika aktualitāte ir pievēršanās meža dzīvnieku gaļas pārstrādei. Kautuve var pieņemt fermās audzētus savvaļas dzīvniekus. Vispār Zasā kauj liellopus, cūkas, aitas, kazas, zirgus, kā arī strausus un fermās audzētos savvaļas dzīvniekus. Meža gaļa, ko piegādā mednieku kolektīvi, tiek pārstrādāta konservos, kā arī iepirkta eksportam uz Austriju. Šie klienti uzņēmumu atrada paši caur vēstniecību. Vēl gaļa tiek eksportēta arī uz Lietuvu, Igauniju un notiek sarunas par piegādēm vairākiem Krievijas klientiem. Eksportam tiek sagatavoti liellopu kautķermeņi, bet cūkgaļas jomā joprojām ir izjūtama lētās poļu gaļas ekspansija. — Latvijas cūka ir dārga, ja runa ir par iepirkumu mūsu vajadzībām. Īpaši šo situāciju veicina tas, ka cūku audzētājiem ir noiets Krievijā, uz kurieni viņi tās izved dzīvsvarā, — pastāsta «Viesuļu» saimnieks.
Tirdzniecības vietas uzņēmumam ir četras — «Gaļas nams», veikals Vecpilsētas laukumā un šoruden atklātā tirgotava Celtnieku ielas mikrorajonā Jēkabpilī, kā arī viena tirdzniecības vieta Rīgas centrāltirgū. Ir arī divas kafejnīcas — «Pie zemnieka» «Gaļas nama» telpās un Jēkabpils autoostā.
Bez tam Zasā firmas bāzes vietā ir arī konferenču telpas, ko nereti izmanto Pārtikas un veterinārā dienesta organizētām mācībām. Arī tobrīd, kad viesojāmies Zasas ražotnē, kautuvju darbinieki no visas Latvijas te kursos apguva lopu klasifikatoru un tamlīdzīgas speciālas lietas.
Izveido konservu cehu un gaļas pārstrādi pie kautuves
— Krīzi mēs jūtam tādējādi, ka samazinās noiets svaigai gaļai, bet ēdināšanā mēs kritumu izjūtam minimāli. Krīzes dēļ nācās apturēt projektu Ledus ielā Jēkabpilī, kur esam plānojuši izveidot lielu tirdzniecības centru trijos stāvos, — pastāsta N. Teicāns.
Pirmās grūtības bijušas pamanāmas jau pērnā gada nogalē. «Viesuļu» īpašnieki — Teicānu ģimene — saprata, ka jāpaplašina ražošana. Pavasarī bija skaidrs tālākais plāns. Tika sākts darbs pie konservu ražošanas atzara izveides. Pašlaik jaunajās telpās tiks ierīkoti pārstrādes cehi. Ja līdz šim gaļas žāvēšana un desu ražošana notika «Gaļas nama» telpās Jēkabpilī, tad tūlīt šo pārstrādes veidu pārcels uz Zasu.
— Tas mums vajadzīgs arī tāpēc, ka līdz šim savus ražojumus varējām tirgot tikai savos veikalos. Tagad, kad pārstrāde būs pie kautuves, varēsim produkciju dot realizācijā arī citiem tirgotājiem. Bez tam vēl šogad iegādāsimies arī gaļas vītināšanas iekārtu. Tā tiksim pie vēl viena jauna produkcijas veida. Vītinātu gaļu Latvijā ražo ļoti maz, — stāsta N. Teicāns. Viņš cer telpu pārbūvi un iekārtošanu pabeigt vēl šogad, lai nākamgad domātu par teritorijas asfaltēšanu. Te gan būs jāmeklē Eiropas naudas atbalsts, jo šie darbi maksā ļoti dārgi.

Aizkavējas partneru norēķini
«Viesuļos» patlaban strādā 174 darbinieki. Darbaspēka netrūkst, un ik dienas nāk pieteikties darbā gan vietējie, gan celtnieki no pilsētas. Apgrozījums pērn sasniedzis 4,13 miljonus latu, taču N. Teicāns saka, ka gaļas bizness Latvijā ir smags. Tajā sarunas un kaulēšanās notiek par santīmu. Arī peļņa tādēļ ir maza, un tikai ar dziļāku gaļas pārstrādi var panākt lielāku pievienoto vērtību un cerēt uz zināmu peļņu. Bijis laiks, kad mēnesī Zasā kāva pa 3000 cūku, patlaban gan šis skaits sarucis no 300 līdz 500 liellopiem un no 300 līdz 400 cūkām. Faktiski kautuves jaudu nosaka saldētavu jaudas. Pašlaik Zasas ražotnē tiek uzstādītas vēl jaunas saldētavas. Domājot par kvalitāti, darbs pašlaik noregulēts tā, ka nokautas un apstrādātas dienā tiek 54 cūkas un ap 30 liellopi. Citās dienās lopus kauj atsevišķi pa 50 dienā. Kautuve strādā 2 — 3 dienas nedēļā.
Vairāku ražošanas attīstības posmu iedzīvināšanā «Viesuļi» ir piesaistījuši palīgos valsti un ES fondus. Tā iegādātas «Gaļas nama» iekārtas, bet patlaban vienā no projektiem tiks papildus mācīti 150 uzņēmuma darbinieki. Pavisam firma ir realizējusi piecus dažādus projektus. To dokumentāciju Normunds ar palīgu sagatavo pats.
Traucējošs faktors patlaban esot norēķinu aizkavēšanās, kas atsevišķos gadījumos sasniedz pat pusgadu. Līdz ar to arī «Viesuļiem» rodas grūtības norēķināties ar zemniekiem. Citi atdod naudu vēlāk, citi pavisam pazūd, bet pārējais, pēc N. Teicāna domām, ir atkarīgs no pašiem.

Brīvā Daugava

Autors: ILZE KALNIŅA


Read 7988 times
Rate this item
(0 votes)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO