Sat08172019

Last update09:18:21 pm

Thursday, 19 January 2006 00:00

Nemarķētā gaļa mūsu māgā?

Written by 

Pirms gadumijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aizbrauca "ciemos" pie gaļas pārstrādes uzņēmuma SIA "M.V.A.". PVD, veicot pārbaudi, atrada gandrīz tonnu gaļas bez marķējuma. Neoficiāla informācija liecina, ka lielākā daļa nemarķētās gaļas tikusi piegādāta veikaliem un, iespējams, esam to jau apēduši...

PVD konstatē pārkāpumu

Uzņēmums SIA "M.V.A." reģistrēts 1993. gadā. Pēc tirgus izpētes firmas "AC Nielsen" datiem, SIA "M.V.A." ieņem ceturto vietu starp Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumiem ar aptuveni 9,6 procentiem tirgus daļas. Uzņēmuma pārstrādātā prece tiek tirgota gan veikalu tīklos, gan reģionu pārtikas veikalos. PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis "Vakara Ziņām" apstiprināja, ka, veicot pārbaudi, dienests atklājis: gaļas pārstrādes uzņēmums "M.V.A." pārstrādei un gaļas produktu ražošanai ir pieņēmis nemarķētus atdzesētus cūku pusliemeņus. "Inspektori atklāja, ka uzņēmuma noliktavā atrodas atdzesēti cūku pusliemeņi, no kuriem daļa bija marķēti, bet daļa ne," atklāj Zavadskis. Veselības marķējums uz liemeņa liecina ne tikai par gaļas izcelsmes valsti un kautuvi, kurā gaļa iegūta, bet arī norāda, ka ir veikta pirmskaušanas dzīvnieka apskate, kautproduktu veterinārā ekspertīze un ir atzīts, ka gaļa izmantojama cilvēku uzturā. Ja šāda marķējuma nav, uzņēmumam nav tiesību šādu gaļu pieņemt un pārstrādāt.

"Marķējums uz pusliemeņiem, kas bija apzīmogoti, liecināja, ka to izcelsmes vieta ir Beļģija. Sazinoties ar Beļģijas uzņēmumu, tas atzina, ka daļu kautķermeņu patiešām neesot apzīmogojuši, un piedāvāja Latvijas uzņēmumam šo pusliemeņu partiju nogādāt atpakaļ uz Beļģiju. Taču lielāko daļu uzņēmums jau bija izmantojis pārstrādē," teic PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors, piebilstot, ka PVD Beļģijas pārtikas apriti uzraugošajai institūcijai ir lūdzis veikt pārbaudi šajā Beļģijas uzņēmumā, lai noskaidrotu, vai tā stāstītais atbilst patiesībai. Taču šīs valsts kompetentā institūcija PVD pagaidām atbildi nav sniegusi.

 

Nemarķētā gaļa iztirgota?

 

Kur palicis trūkstošais daudzums, un cik liela ir lielākā daļa? Acīmredzot daļa aizceļojusi uz "HoReCa" (viesnīcas, restorāni, kafejnīcas), daļa iestrādāta gatavajā produkcijā (desās, cīsiņos, kuros gaļa ir vidēji 20 procenti, un kūpinājumos — gaļa aptuveni 75 procenti). Neviens ekonomiski domājošs uzņēmums kravu ar nieka 800 kilogramiem nepasūtīs, jo tas būtu ārkārtīgi neizdevīgi. Tādas kravas nogāde, kuras masa bruto ir ap 23 tonnām, transportēta tepat no kaimiņzemes, maksā ap 300 eiro, jāpiebilst, gan tikai vienā virzienā. Par to, kur ir pārējā daļa, vaicājām SIA "M.V.A." pārstāvim.

SIA "M.V.A." tirdzniecības direktors Jurijs Skribis apstiprina, ka no Beļģijas pienākušajā 22 tonnu kravā 800 kilogramu (33 pusliemeņi) patiesi bijuši bez marķējuma. Viņš gan apgalvo, ka kopā ar PVD tika pārbaudīta visa krava un kautķermeņi bez marķējuma tika utilizēti. Viņš arī teic, ka tik liela apjoma izejvielas bez marķējuma ne reizi iepriekš netika saņemtas. "No Beļģijas uzņēmuma puses saņēmām atzinumu, ka patiesi minētā daļa bijusi nemarķēta. Līdz ar to mēs izrunājam jautājumu par kompensāciju, jo šajā sakarā mums radušies zaudējumi 1000 latu apmērā," skaidro Skribis.

 

Kāds ir sods par šādu pārkāpumu?

 

Par nemarķētas gaļas izmantošanu pārstrādē PVD sodīja "M.V.A." ar 250 latu naudas sodu un nemarķētos cūku pusliemeņus, kopumā gandrīz vienu tonnu, nosūtīja iznīcināšanai uz zvērsaimniecību "Gauja", kur tie PVD inspektoru uzraudzībā tika izbaroti kažokzvēriem. "M.V.A." sodu ir samaksājis. Parasti sods par marķējuma prasību pārkāpšanu juridiskām personām ir no 10—500 latiem ar vai bez produktu izņemšanas no apgrozības.

Par piemērojamā soda apjomu lēmums tiek pieņemts, vadoties pēc daudziem apstākļiem. Inspektori pārliecinās, kādā kārtībā ir uzņēmuma ražotne, vai tā atbilst pārtikas higiēnas normām. Gaļas pārstrādes uzņēmums, pieņemot nemarķētu preci, riskēja piedāvāt patērētājiem, piemēram, saindētu gaļu.

Vai niecīgais naudas sods nav par "vieglu"? PVD pārstāvis teic, ka citās ES valstīs sods nav tikai atzīšanas apliecības anulēšana. "Ikvienas valsts kompetentā institūcija, ja tā uzskata, ka uzņēmumā konstatētais pārkāpums patiešām ir nopietns un ka tas apdraudējis patērētāju veselību, piemēram, ir notikusi masveida saindēšanās ar pārtiku, var lemt par uzņēmuma darbības apturēšanu un atzīšanas apliecības anulēšanu uz laiku, kamēr uzņēmums novērš visus konstatētos pārkāpumus," pauž Zavadskis, saudzīgi piemetinot, ka SIA "M.V.A." gadījums noteikti nav tas, kurā būtu piemērojams tik nopietns soda mērs.

 

Iz vēstures

 

Līdz šim vislielākais daudzums nezināmas izcelsmes gaļas tika konstatēts 2002. gadā, kad PVD, sadarbojoties ar Kontrabandas apkarošanas centru, vairumtirdzniecības noliktavā Mangaļsalā atklāja vairāk nekā 800 tonnas nezināmas izcelsmes gaļas. Šī gaļa tika pārstrādāta kaulu miltos un iznīcināta.

Pirms iestāšanās ES dzīvnieku izcelsmes produktus Latvijā varēja ievest tikai no ES atzītām valstīm un uzņēmumiem, tādēļ uzņēmumi, kuri nebija atzīti, meklēja iespējas, kā šos noteikumus apiet. Taču pēc iestāšanās ES šādu ierobežojumu starp dalībvalstīm vairs nav, līdz ar to nav iemesla šādi krāpties. Turklāt ES ārējās robežas tiek rūpīgi kontrolētas, tāpēc risks, ka nezināmas izcelsmes gaļa varētu tikt ievesta kādā no ES dalībvalstīm, tiek būtiski samazināts.

Read 4263 times
Rate this item
(1 Vote)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO