Tue10222019

Last update09:18:21 pm

Friday, 24 April 2009 00:00

Vārtus atver Austrijas tirgus

Written by 
SIA "Viesuļi" cūku kaušanas apjomu kritumu kompensē ar medījumu gaļu


Jēkabpils rajona Zasas pagastā šomēnes ar katru dienu intensīvāk strādā SIA "Viesuļi" jaunatvērtais gaļas pārstrādes cehs, kur desās un žāvējumos pārtop gan medījumu gaļa, gan arī cita gaļa, ieskaitot strausa. Te ierīkota arī kamera gaļas un desu vītināšanai. Līdztekus ražo arī konservus – stirnas, aļņa, brieža, meža cūkas, strausa, bebra un aitas gaļas.

Pārorientēšanos uz medījumu gaļu paātrinājis tas, ka "Viesuļus" krīze skārusi nevis no pagājušā gada beigām, bet gan jau no sākuma. 2008. gadā lauksaimniekiem radusies lielāka iespēja cūkas realizēt dzīvsvarā uz Krieviju par labu samaksu. Tādējādi cena par cūkgaļu strauji pieaugusi, bet ievestā cūkgaļa maksājusi 15 – 20 santīmus lētāk. "Viesuļos" kaušanas apjoms no 3000 cūkām mēnesī samazinājies līdz 500 cūkām mēnesī.

Sākums ļoti daudzsološs


Pagājušajā piektdienā zinātniski praktiskās konferences "Medījamo dzīvnieku produkcijas kvalitātes zinātniskais vērtējums un tā izmantošana pārstrādē un realizācijā" laikā tās dalībnieki apskatīja ne vien SIA "Viesuļi" jaunbūvi Zasā un tajā atvērto medījumu gaļas pārstrādes cehu, bet arī Jēkabpilī ļoti iecienītā "Gaļas nama" tirdzniecības zāli, kur pircēji stāvēja rindā, lai iegādātos SIA "Viesuļi" produkciju, protams, arī medījumu gaļas desas, žāvējumus un konservus.

"Visvairāk pērk medījumu gaļas un aitas gaļas konservus, kārba maksā pusotru latu," stāstīja "Viesuļiem" piederošā "Gaļas nama" konsultants Ģirts Plānis. "Taču pircēji atļaujas arī dārgākos izstrādājumus, kuru cenas pirmajā brīdī var šķist par augstām. Piemēram, kilograms žāvēta brieža šķiņķa maksā astoņus latus, tikpat arī žāvēta meža cūkas karbonāde un žāvēta fileja. Žāvēta stirnas šķiņķa cena ir 9,57 lati kilogramā, taču, tā kā tas ir fasēts vakuuma iesaiņojumā mazos gabaliņos, kas katrs atkarībā no svara maksā no 90 santīmiem līdz 1,15 latiem, cilvēki pērk. Viņiem patīk, ka, pirmkārt, ir mazas porcijas un ļoti pieņemams iesaiņojums, otrkārt, stirnas gaļa vilina kā diētiski augstākas vērtības produkts. Medījumu gaļas desas cena ir 3,28 lati kilogramā, medījumu gaļas salami – 5,48 lati."

"Viesuļu" medību gaļas žāvējumus un desas var jau nopirkt arī Rīgas Centrāltirgū, bet veikalā "Stockmann" – saldētu meža gaļu. Šajā veikalā paredzēts iekārtot atsevišķu stendu tikai medījumiem, uz ko "Viesuļi" liek lielas cerības. Plānots iekļūt arī kādā lielveikalu ķēdē.

Par savu lielāko panākumu Zasas gaļas pārstrādātāji uzskata veiksmīgo eksporta startu. Uz Austrijas firmu "AGER" aprīļa sākumā nosūtīta izmēģinājuma partija – 2,3 tonnas medījumu gaļas izstrādājumu.

"Mēs vēlējāmies pārbaudīt, kā austrieši novērtē mūsu varējumu – gan to, kā esam sadalījuši medījumu gaļu, gan to, kā pārstrādājuši un iesaiņojuši," skaidro SIA "Viesuļi" īpašnieks Normunds Teicāns. "Karbonādītes, filejas, šķiņķīši – katrs gabaliņš atsevišķi iefasēts plēvītē vakuumā, tad noteiktā daudzumā – kartona kastē. Esam ļoti gandarīti, ka atsauksmes ir ļoti labas un ka esam saņēmuši aicinājumu gatavot nākamo sūtījumu, konkrēti – briežu gaļas izstrādājumus."

Gaļa plauktos – kā maize


Pats jaunākais "Viesuļu" ražotnē – gaļas un desu vītināšanas kamera. N. Teicāns neslēpj prieku, ka jau tuvākajā laikā Zasā ieradīsies kāds augsti kvalificēts Austrijas tehnologs, kas palīdzēs noslīpēt vītinātās gaļas ražošanas procesu.

"Tad kameru palaidīsim ar pilnu jaudu. Kad viesojos pie austriešiem, pārsteigts ieraudzīju, ka viņiem vītinātā gaļa stāv plauktos tāpat kā maize. Nevajag ne dārgos ledusskapjus, ne vitrīnas, kas tērē daudz elektroenerģijas. Pie mums vītinātā gaļa vēl nav tik pazīstama, tāpēc pēdējais laiks paplašināt šo nišu."

"Viesuļiem" gan medījumu, gan aploku briežu ziņā ir priekšrocības. Pirmkārt, samērā tuvu darbojas mednieki ne vien Latgalē, bet arī Madonas reģionā – liemeņi nav tālu jāved. Otrkārt, briežu dārzs Zasas pagastā atrodas turpat līdzās "Viesuļu" modernajai kautuvei.

Pastāvēs, kas pārvērtīsies


"Viesuļos" nepārtraukti domā, kādus jauninājumus ieviest, kā uzlabot ne vien ražošanas, bet arī tirdzniecības darbu.

"Lai varētu pilnīgāk izmantot medījumu gaļas pārstrādes ceha iespējas un lai mūsu gaļas izstrādājumu pārdevēji spētu prasmīgāk strādāt ar pircējiem, šobrīd esam sākuši īstenot projektu "SIA "Viesuļi" strādājošo kvalifikācijas paaugstināšana", apmācības organizē SIA "Gaļas un piena rūpniecības inženiercentrs", pavisam tajās piedalīsies 150 mūsu darbinieku," tā N. Teicāns.

Jaunums arī tas, ka tagad pēc mednieku vai lauku saimnieku pasūtījumiem no medījumu, mājlopu un putnu gaļas ražo konservus. Īpaši garšīgi esot strausa un bebru gaļas konservi. Izdevīgi pasūtītājam (pasūtījuma cena par kārbu – 34 santīmi), izdevīgi pārstrādātājam.

Svarīgi arī, ka no "Viesuļiem" nodalīta lauksaimnieciskā darbība, izveidojot zemnieku saimniecību "Grāviņi-1", kas specializējusies gaļas šķirņu liellopu audzēšanā un ieguvusi bioloģiskās lauksaimniecības sertifikātu gan zemkopībā, gan lopkopībā.

Degustācijā uzvar meža cūkas fileja


Vairāk nekā 30 zinātniski praktiskās konferences dalībnieku piedalījās Jēkabpils "Gaļas namā" sarīkotajā "Viesuļu" gaļas izstrādājumu degustācijā. Pirmo vietu krāsas, konsistences, garšas un smaržas vērtējumā ieguva meža cūkas žāvēta fileja, otro – žāvēta bebra gaļa, trešo – žāvēta meža cūkas karbonāde, ceturto – žāvēts stirnas šķiņķis, piekto – stirnas gaļas konservi, sesto – vītināts stirnas stilbs ar kaulu. Tikai nedaudz atpalika žāvēts brieža šķiņķis, aļņa, brieža, meža cūkas gaļas konservi. Tikai pēc šiem izstrādājumiem ierindojās aitas gaļas konservi, liellopa gaļas langets un vītināta liellopu gaļa.

"Mūsu receptūras ir vienkāršas, bez īpašiem garšas un izskata uzlabotājiem, gribu, lai mūsu produkciju droši var ēst arī mani bērni un mazbērni," tā par kvalitāti saka N. Teicāns. Un piebilst: "Esam pateicīgi, ka institūts "Sigra" veic jauno produktu kvalitātes vērtēšanu, ieskaitot arī mikrobioloģisko un ķīmisko, īpaši tāpēc, ka būs redzamas izmaiņas pusgada laikā. Bet jau tagad pircējiem sakām, ka brieža gaļai salīdzinājumā ar liellopa gaļu ir daudz augstāka diētiskā vērtība, jo tai ir mazāk tauku, optimāls aminoskābju daudzums un lielāks kopproteīna daudzums."

***

Stirnas gaļas iepirkums SIA "Viesuļi"

Klase; Svars* ; Cena bez PVN Ls/kg; Cena bez PVN Ls/kg (-20%) **

1. klase 12 kg un vairāk 2,80 2,24

2. klase 10 – 11,9 kg 2,11 1,69

3. klase 8 – 9,9 kg 1,41 1,13

* Liemenis ar ādu, bez galvas, kājām un iekšām, līdzi jābūt blakusproduktiem analīzēm

** Medījums nošauts, bojājot muguras daļu, pakaļējo cisku vai kuņģi

***

Gaļas kvalitātes salīdzinājums *


Suga; Kopproteīns %; Koptauki %; Enerģētiskā vērtība kkal/100 g; Holesterīns mg %

Briežu gaļa 22 0,9 100 76

Liellopu gaļa 19 0,9 140 77

Cūkgaļa 18 3,0 160 82

Vistu broileru gaļa 20 1,9 107 64

* Pēc LZA akadēmiķa Aleksandra Jemeļjanova sniegtajiem datiem

Latvijas Avīze
Autors: ANDRIS GRĪNBERGS.

Read 18542 times
Rate this item
(0 votes)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv Email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO