Sat01182020

Last update09:18:21 pm

Monday, 31 January 2005 02:00

Pirtnieku gaumē – žāvējumi kā mājās

Written by 

Gaļas pārstrādātājiem, pastāvot lielai konkurencei, vajadzīga sevišķa taktika un stratēģija tirgus iekarošanai. Tas, ka mūsdienās par visu vairāk nepieciešama stabila produkcijas kvalitāte, protams, ir vispārzināms priekšnosacījums. Bet kā šai stabilajai kvalitātei piedot vēl kaut ko tādu, kas pievelk Latvijas zināmā mērā jau izlepušo pircēju – lūk, lielais jautājums!

Desu nevajag izgudrot no jauna

Guntis Piteronoks: – Latviešiem ir tāds teiciens, ka nevajag izgudrot no jauna riteni. Tajā slēpjas liela dzīves gudrība. Pārfrāzējot šo teicienu, gribu sacīt, ka nevajag izgudrot no jauna desu. Palūkojieties veikalu un tirgus vitrīnās – kāda tur desu dažādība! Raibs metas gar acīm. Bet cik īstenībā ir tādu desu, ko ļoti kāro nopirkt ikviens pircējs?

Vēl var uzdot jautājumu – kura ir visgaršīgākā desa? Daudzi teiks – kāds muļķīgs jautājums. Īstenībā nemaz tik muļķīgs nav. Jo jautājums slēpj sevī tādu kā veiksmes paroli. Zināsi to – ceļš vaļā, nezināsi – barjera priekšā.

– Kura tad ir visgaršīgākā desa?

– Vecāsmātes desa! Mājas desa! Es savā mūžā neatceros neko tik gardu kā vecāsmātes melnajā pirtī žāvēto desu. Divas diennaktis žāvēja. Tāds aromāts, ka uzreiz siekalas saskrēja mutē! Tāda garša, ka pirkstus varēja nokost. Varēja glabāt uz istabas augšas nedēļām ilgi un nebojājās. Jo darbojās labākais konservants pasaulē – dabiskie dūmi. Rūpnieciskā lielražošana daudz ko no tā visa atņēmusi. Un tad desai nav vairs ne tā aromāta, ne garšas – tāpat kā modernajos lielsiltumnīcu kompleksos audzētajiem gurķiem un tomātiem.

– Jūs gribat sacīt, ka atradāt to burvju nūjiņu, ar kuru arī mūsdienu lielražošanā iespējams tikt pie desām un žāvējumiem, kas atgādina mājas izstrādājumus?

– Jā. Ar burvju nūjiņu esam tikuši pie produktu grupas "Pirtnieku gaumē". Tā nūjiņa ir nekas cits kā veco gudrību un tradīciju godā celšana. Izstrādājumi "Pirtnieku gaumē" ir kā mājās gatavoti. Atšķirība, protams, pašā gatavošanas tehnoloģijā – mūsdienās vecā neder, esam apguvuši jaunās.

– Kas ietilpst jūsu produktu grupā "Pirtnieku gaumē"?

– Dažādas desas, piemēram, dūmdesa "Knakeri", "Pirtnieku pusžāvētā desa", Žāvētā krūtiņa un vairāki citi žāvējumi.

– Vai taisnība, ka jums esot vairāk nekā 100 dažādu veidu gaļas un desu izstrādājumu?

– Tā ir. Šogad nāks klāt vēl kādi desmit. Varam jau iepriecināt ar jaunumu – Rāznas cīsiņiem.

– Uz kurieni vedat savu produkciju, kas ir jūsu pircēji?

– Visas Latvijas iedzīvotāji malu malās. Mums ir sava ekspedīcijas bāze ar speciāli aprīkotām automašīnām.

Gaļa nav airs jāsaldē

Salīdzinājumā ar daudziem citiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Rēzeknes kombinātam ir tā priekšrocība, ka var gatavot izstrādājumus no augstas kvalitātes izejvielas – meitas uzņēmumā "Kantinieku bekons" saražotās gaļas.

Juris Kruglovs: – Vislielākais gandarījums mums ir par to, ka nav vairs jāizmanto saldēta gaļa, kas saldētavās nostāvējusi nezin cik ilgu laiku. Saldēta manta, lai saka, ko grib, nav tas pats kas svaiga. Mēs izmantojam tikai atdzesētu gaļu.

"Kantinieku bekonā" mūsu vajadzībām tiek turēts 3500 nobarojamo cūku ganāmpulks. Šogad te izaudzēs jau 10 000 bekonu. Katru mēnesi aplecina ap 140 sivēnmāšu. Decembrī vien pasaulē nāca ap 1100 sivēnu.

– Desmit tūkstoši bekonu gadā – tik daudz gaļas taču jūsu uzņēmums nespēj nemaz nožāvēt.

– Mums ir divu veidu gala produkti – gan žāvēta gaļa un tās izstrādājumi, gan svaiga gaļa. Pircēju netrūkst, jo mūsu produkcija ar savu augsto kvalitāti iekarojusi plašu popularitāti.

– Slava par labu mantu izplatās ātri – vai esat domājuši arī par iekļūšanu Rietumu un Austrumu tirgos?

– Tas ir viens no mūsu tuvākajiem mērķiem. Lai to sasniegtu, vispirms uzcelsim kombināta piebūvi, lai iegūtu plašākas telpas gan gaļas izciršanai, gan gatavās produkcijas glabāšanai.

Projekti piesaista Eiropas naudu

Lai varētu modernizēt un paplašināt ražošanu, Rēzeknes gaļas kombināts un tā meitas uzņēmumi tikuši galā ar vērienīgiem projektiem.

Guntis Piteronoks: – Pirmo SAPARD projektu 500 000 eiru vērtībā īstenojām 2003. gadā. Tas ļāva mums iegādāties jaunas iekārtas gaļas pārstrādei. Lai kādas pūles prasa vērienīgs projekts, nedrīkst nobīties, nedrīkst baidīties. Vecā teiciena "kas neriskē, tas nevinnē" vietā lietojam jaunu – kas neuzdrošinās, tas stāv uz vietas. Modernizācija tādā nozarē kā pārstrāde ne vien veicina uzņēmuma darbības tempu paaugstināšanu un izstrādājumu kvalitātes uzlabošanu, bet arī ļauj ievērojami ietaupīt energoresursus. Latvijas apstākļos tas ir īpaši svarīgi, jo pie mums visu laiku pieaug resursu izmaksas.

– Jūsu uzņēmumā viss ir kā Eiropas attīstītākajās valstīs – gan iekārtas, gan telpu iekārtojums, gan darba un atpūtas apstākļi. Un tomēr pie jums, kā dzirdēju, esot smagi jāstrādā.

– Tas tāpēc, ka maksājam labas algas. Labu algu neviens uzņēmējs nemaksā tikai par to vien, ka cilvēks atnācis uz darbu, – tā ir jānopelna ar kārtīgu darbu.

– Eiropas naudu piesaistāt arī graudkopības un cūkkopības nozarēs?

– Bez tā nebūtu jēgas modernizēties šeit, pārstrādes uzņēmumā. Panākumi var būt tikai tad, ja viss ir sajūgts kopā. Ne velti mums ir tāds teiciens – no zemes līdz maltītes galdam. Graudaugu ražošanas tehnikas iegādei īstenojām struktūrfondu projektu 800 000 eiru vērtībā. Nopirkām divus lielos vācu traktorus ar 190 zirgspēku jaudu, arī četrus mazākus. Jaunās tehnikas parkā tagad mums ir arī divi kombaini, divas sējmašīnas, četri arkli, divi augsnes veltņi. Tas viss ļaus intensīvāk apsaimniekot laukus, iegūt lielākas ražas. Un izaudzēto daudz ātrāk un labāk novākt.

Savukārt "Kantinieku bekonam" daudz devusi SAPARD projekta īstenošana 700 000 eiru vērtībā. Dzīvnieku turēšanā tagad visam jāatbilst Eiropas Savienības prasībām. Un lopkopjiem pavisam cita strādāšana, ja ir moderni aizgaldi, moderna barības padeve un cits aprīkojums. Mēs esam gandarīti, ka Eiropas apstākļi ienākuši gan pārstrādes uzņēmumā, gan cūku novietnēs.

Spēkbarība – pa cauruļvadiem

Nākamajā mēnesī darbu sāks jaunā spēkbarības sagatavošanas rūpnīca, kas uzcelta netālu no cūku fermas.

Juris Kruglovs: – Mūsdienu ražošanu sadārdzina lielās transporta izmaksas. Nolēmām, ka jāievieš Eiropas valstu pieredze. Tagad pašu gatavotā spēkbarība pa cauruļvadiem nonāks tieši fermā.

Līdz šim kopējās ražošanas izmaksas stipri sadārdzināja arī cūku vešana uz SIA "Ruks" kautuvi, kas atrodas Cēsīs, un kautķermeņu atvešana uz gaļas kombinātu. Lai samazinātu izdevumus, noteikti bija jātiek pie savas kautuves. To izdarījām ar Unibankas kredīta palīdzību. Pēc nedēļas mūsu kautuve sāks darbu.

***

UZZIŅA

Guntis Piteronoks un Juris Kruglovs

- SIA "Rēzeknes gaļas kombināts" valdes priekšsēdētājs un ģenerāldirektors, abi arī līdzīpašnieki (no pieciem īpašniekiem);

- specializējušies gaļas pārstrādē – ražo jau vairāk nekā 100 dažādu veidu gaļas un desu izstrādājumu no gaļas, ko iegūst kombināta meitas uzņēmumā SIA "Kantinieku bekons";

- apsaimnieko 1300 hektārus zemes trijos pagastos – Kantinieku, Briģu un Silmales, kur audzē graudaugus;

- abiem 36 gadi, Guntis beidzis Maltas sovhoztehnikumu, mācījies Rīgas Tehniskās universitātes Celtniecības fakultātē, Juris beidzis Malnavas tehnikumu, mācījies Rīgas Tehniskajā universitātē;

- lasa "Latvijas Avīzi", "Praktisko Latvieti", "Dienu", "Dienas Biznesu", "Daugavpils Kapitālu", "Rēzeknes Vēstis".

Rēzeknes gaļas kombināta apgrozījums:

2001. gadā – 120 000 latu,

2002. gadā – 1,2 miljoni latu,

2003. gadā – 4,2 miljoni latu,

2004. gadā – 8,6 miljoni latu.

Laikraksts "Latvijas Avīze"

Lursoft

{jcomments on}
Read 19168 times
Rate this item
(0 votes)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv Email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO