Fri02282020

Last update09:18:21 pm

Tuesday, 14 April 2009 00:00

Lietuvieši gaļas pārstrādē cierē uz Latviju

Written by 

Baltijā lielākais gaļas pārstrādātājs plāno pirkt kādu no Latvijas uzņēmumiem


Kamēr Latvijas uzņēmēji, krīzes satricināti, cenšas izdzīvot, lietuvieši ir gatavi ienākt Latvijas tirgū, lai to iekarotu vēl vairāk. To apliecina arī Baltijas lielākais gaļas pārstrādātājs "Biovela Group". Pagaidām gan netiek atklāts, kuru gaļas pārstrādes uzņēmumu Latvijā plānots pirkt. Lietuvieši vien norāda – tas būs ļoti tuvu Rīgai.

Vērtē septiņus Latvijas uzņēmumus

Kuru Latvijas gaļas pārstrādātāju un par kādu summu leiši iegādāsies, "Biovela Group" sola pateikt maijā. Līdz tam laikam starptautiski eksperti vērtēs septiņu mūsu valsts gaļas pārstrādes uzņēmumu darbu, apgrozījumu, tehnisko aprīkojumu, kā arī dažādu saistību izpildi un produkcijas kvalitāti. Pamatīgi vētīti pašlaik tiek AS "Ruks Cēsu gaļas kombināts", Jelgavas un Tukuma gaļas kombināts, AS "Talsu gaļa", SIA "Triāls", SIA "Forevers" un "M.V.A". Neoficiāla informācija liecina, ka lietuvieši savus skatus visupirms, iespējams, raidīs Tukuma kombināta virzienā.

"Šāds pirkums nenotiek vienas dienas, bet gan vairāku mēnešu laikā – vēl nepieciešams rūpīgi izvērtēt, veikt finanšu auditu, konsultēties. Tagad sāksies pārrunu process un izvērtēšana, piedāvājumu izskatīšana. Tomēr esam cieši nolēmuši savu darbību paplašināt. Vēl jo vairāk tādēļ, ka pašlaik tam ir īpaši izdevīgs laiks – ikkatrs bizness tagad kļuvis lētāks. Pēc krīzes tā vairs var nebūt," norādīja uzņēmuma īpašnieks Virginijs Kantausks. Viņš arī atzina, ka "Biovela Group" darījumā gatava investēt 10 – 15 miljonus latu.

Jāpiebilst, ka jau pirms trim gadiem "Biovela group" bija gatava celt jaunu rūpnīcu pie Rīgas. Taču jau iegādātajai zemei mainīja statusu no komerciālas apbūves uz privāto, līdz ar to plāns netika īstenots. Taču doma iekarot Latvijas tirgu nepazuda.

Ienākot Latvijā, "Biovela Group" radītu patiešām nopietnu konkurenci, jo neviens pašmāju uzņēmums nevar lepoties kaut vai ar tādu rādītāju kā 100 miljonu latu liels apgrozījums, kāds pērn bijis šai lietuviešu kompānijai. Pašlaik uzņēmuma produkcija aizņem 3 – 4% Latvijas gaļas produkcijas tirgus. Latvijas uzņēmuma SIA "Biovela" gada apgrozījums ir ap sešiem miljoniem latu, un saviem spēkiem šo daļu uzņēmums plāno palielināt līdz 10%. Savukārt, iegādājoties gaļas pārstrādes rūpnīcu Latvijā, tas pieaugtu pat līdz 25%.

Pašlaik lietuvieši Latvijā izveidojuši trīs punktus, kuros iepērk ražošanai nepieciešamos liellopus un cūkas. Latvijā esot labāk nobaroti liellopi nekā Lietuvā, bet – nedaudz sliktākas kvalitātes cūkas. Pašai "Biovela Group" netālu no Latvijas robežas pieder cūku audzēšanas komplekss, kurā audzē "Francijas balto" cūku šķirni. Īpaši strādājot pie tās ģenētikas, franču zinātnieki panākuši, ka speķa kārta nepārsniedz 2 cm biezumu un šīs cūkas ir ļoti veselīgas.

V. Kantausks: "Latvijā ik mēnesi iepērkam aptuveni 500 – 600 liellopu, par govi maksājot 60 santīmus, bet par bulli – līdz aptuveni 90 santīmus dzīvsvarā. Cūku iepirkuma cena ir 84 santīmi dzīvsvarā. Maksājam uzreiz uz vietas, jo konkurence uzpircēju vidū ir ļoti liela un tā mēs iegūstam priekšrocības. Jāpiebilst, ka savus iepirkuma apjomus varam vēl palielināt pat par 40%."

Kvalitāte, dažādība, apjomi


Šā brīža krīzi tomēr izjūt arī "Biovela Group". Lai gan tādēļ uzņēmumam nav nācies atlaist darbiniekus, to skaits sarucis jau pirms krīzes iestāšanās, ieviešot maksimāli daudz automatizētas ražošanas. Šobrīd uzņēmums fiksējis pieprasījuma kritumu savai produkcijai.

"Pieprasījums pēc mūsu preces krities par kādiem 8 – 10%. Dīvaini, lai gan desas ir dārgākas nekā gaļa, cilvēki sākuši vairāk pirkt tieši tās," norāda V. Kantausks.

"Biovela Group" ik dienu saražo 200 tonnas gaļas izstrādājumu – kā svaigu gaļu, tā kūpinājumus un žāvējumus. Uzņēmuma sortimentā ir ap 300 nosaukumu preču, tostarp desa no strausa, brieža un mežacūkas gaļas. Produkciju eksportē uz 19 valstīm, arī Krieviju.

Uzņēmuma vadība ir pārliecināta – krīzi pārdzīvos tie gaļas pārstrādes uzņēmumi, kas ražo vismaz 50 – 100 tonnas produkcijas. Pārējo izdzīvošana esot apdraudēta. Tiesa gan, V. Kantausks norāda – vienmēr pastāvēs mazie ražotāji, kuru produkti jau iekarojuši savu nišu un ir iedzīvotāju pieprasīti gadiem.

***

UZZIŅA

"Biovela Group" darbu sāka 1994. gadā kā ģimenes uzņēmums

Līdzīpašnieks – Virginijs Kantausks

"Biovela Group" sastāv no pieciem uzņēmumiem, tostarp divām lielām gaļas pārstrādes rūpnīcām Viļņā un Utenā

Uzņēmumā strādā 1900 darbinieku

Latvijas Avīze 

Read 12715 times
Rate this item
(1 Vote)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv Email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO