Fri02212020

Last update09:18:21 pm

Wednesday, 04 March 2009 00:00

Nosaukums viens – garša un cena dažāda

Written by 
Atbild Zemkopības ministrijas Pārtikas departamenta direktore Arlita Sedmale, uzņēmuma "Rīgas miesnieks" ražošanas direktore Anita Parole un Rīgas piena kombināta preses sekretāre Līga Rimšēviča.

Kāpēc dažādu ražotāju viena un tā paša nosaukuma produkts, piemēram, doktordesa, maksā un garšo atšķirīgi?

Līdz Latvijas neatkarības atgūšanai visa pārtika tika ražota pēc noteiktiem standartiem, bet vēlāk katrs uzņēmums produktus varēja ražot pēc savām receptēm. Piemēram, doktordesā katrs ražotājs var ielikt gan dārgākas, gan lētākas izejvielas. Līdz ar to garša un cena atšķirsies.

Kādēļ uz sviesta vai piena pakām tiek rakstīts, ka produkts satur taukus, nevis norādīts konkrēti, ka tie ir piena tauki?

Visi piena produkti satur piena taukus. Savukārt, ja marķējumā norādīts, ka tas ir piena vai krējuma izstrādājums, tad uz iepakojuma ir rakstīts, kādā proporcijā piena tauki aizstāti ar augu taukiem.

Tātad pienā un krējumā izmanto piena taukus, savukārt izstrādājumos – augu taukus.

Kādēļ šobrīd nav izstrādāti pārtikas standarti?

Uzņēmums "Rīgas miesnieks" jau pirms diviem gadiem rosināja to darīt. Taču gaļas ražotāju vidū te nav vienprātības, jo citiem standarta neizveidošana ir izdevīga. Savukārt patērētājam standartu ieviešana skaidri parādītu, par kādas kvalitātes produktu viņš maksā. Un tad nebūtu gadījumu, kad zem ekstra klases nosaukuma desā slēptu gaļas aizvietotājus.

Vai ir tāds jēdziens kā "sviesta izstrādājums"?

Ir sviesta pasta, kur daļa sviesta aizstāta ar augu taukiem, kas ļauj sviestu vieglāk uzsmērēt uz maizes.

Kāda ir garantija, ka desu ražošanā izmantotā importētā soja nav ģenētiski modificētā soja?

Ievesto soju kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests. "Rīgas miesnieks" soju saņem atbilstoši sertifikātiem un ģenētiski modificēto soju desu ražošanā neizmanto.

Vai kvalitātes standarts varētu būt saistīts ar atļauto evielu daudzuma ierobežošanu? Zinu, ka Rīgas piena kombināta ražojumos to ir diezgan.

Rīgas piena kombināta produkcijai nav klāt evielu, jo mēs tās nepievienojam. Atzīšu, ka evielas ir klāt saldējumam, taču tās ir nekaitīgas pārtikas piedevas. Turklāt kā eviela ir uzrādīts stabilizētājs – ciete, tāda pati, ko vecmāmiņas vāra ķīselī. Tāpat kā evielas aprakstītas ir krāsvielas, taču izmantotas ir burkānu un biešu sulas, lai saldējums būtu ar patīkamu nokrāsu.

Cik vienā kilogramā vārītās desas ir ūdens, sojas, sāls un gaļas?

Proporcijas atkarīgas no desas veida. Jebkurai desai ir norādīts sastāvs – gan soja, gan ūdens un citu vielu daudzums. Turklāt sastāvdaļas norādītas dilstošā secībā, proti, kas būs vairāk, tas atradīsies sastāva augšdaļā.

Kāpēc jo dārgāka desa, jo vairāk tauku, turklāt katra ražotāja doktordesās ir dažāds tauku līmenis?

Ja būtu spēkā produktu standartizācija, tad augstākā labuma desās tauku daudzums būtu ierobežots līdz noteiktam līmenim. Taču, tā kā šobrīd šī standarta nav, tad katrs ražotājs pieliek taukus, cik vēlas.

Līdz ar to priekšstats par doktordesu kā ļoti labu desu ir sabojāts.

No kurām valstīm tiek ievesta gaļa, kas tiek izmantota, gatavojot ekstra desas?

Gaļu uzņēmums "Rīgas miesnieks" pērk gan Latvijā, gan Igaunijā, gan citās Eiropas Savienības valstīs.

Latvijas Avīze

{jcomments on}

Read 12775 times
Rate this item
(0 votes)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv Email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO