Tue11192019

Last update09:18:21 pm

Tuesday, 25 March 2008 02:00

Vai putnu gaļas ražošanas nozare Latvijā būs dzīvotspējīga?

Written by 

Pašreizējā situācija putnu gaļas ražošanas nozarē Latvijā

Gaļas ražošanas nozarē Latvijā nozīmīgu lomu ieņem putnu gaļa. Putnu gaļas nozarē vislielākais īpatsvars ir vistas gaļai, nelielu daļu veido eksotisko putnu gaļas ieguve (strausi, fazāni, paipalas) un zosu gaļa.

Pateicoties informācijas pieejamībai un iedzīvotāju rūpēm par veselīgu uzturu, putnu gaļas patēriņam valstī ir tendence palielināties katru gadu. Tomēr varētu vēlēties lielāku vietējo ražojumu īpatsvaru tirgū. Pašreiz galvenais cēlonis, kas ierobežo strauju pieprasījuma palielināšanos ir produkta cena, kura pieauga uz graudu cenas palielināšanās rēķina.

 

Vairāk nekā pusi no ražošanas izmaksām veido barība, kura savukārt 60-75% sastāv no graudiem. Otru lielāko izmaksu grupu veido elektrība, kuras cena arī pastāvīgi pieaug. Ko darīt, lai pašreizējā situācijā, kad vērojams izmaksu sadārdzinājums abās iepriekš minētajās grupās, gan ražotājs, gan patērētājs būtu apmierināti? Vai ražotāju ieteikumi situācijas stabilizēšanai iztur kritiku?

 

1. ieteikums - dotācijas

Pirmkārt, ja ražotājs vēlētos saņemt dotācijas graudu iepirkumiem, tad jāsaprot, ka jebkura valsts dotācija ir iejaukšanās dabiskajos tirgus procesos un izjauc līdzsvaru. Tirgus pats sevi regulē, un liela iejaukšanās var radīt citas problēmas. Varētu runāt par īslaicīgu atbalstu nozarei, kamēr tā pielāgojas jaunajiem apstākļiem, jo straujo graudu cenu kāpumu neviens nebija paredzējis un tas netika ierēķināts, piemēram, ņemot kredītus bankā.

 

2. ieteikums - PVN likmju samazināšana

Otrkārt, PVN likmes samazināšana pārtikas produktiem tikai īslaicīgi dotu labumu ražotājiem un patērētājiem. Ilglaicīgā periodā šāds solis nav risinājums. Jebkurā gadījumā patērētāju ieguvums nebūtu tik liels kā procentu samazinājums. Mēs nevaram cerēt, ka, ja procentu likme pārtikas produktiem samazinātos līdz 5% vai 9%, tad arī cena samazinātos attiecīgi par 13% vai 9%.

Patēriņa tendences nākotnē

Ja ražotājiem neizdosies samazināt ražošanas izmaksas, tas novedīs pie jauna cenu kāpuma. Vai pircēju ienākumu pieaugums būs adekvāts izmaksu pieaugumam? Ja nē, vai tās ietekmēs vietējos putnu gaļas ražošanas nozares pārstāvjus?

 

Jau šobrīd ir vērojama tendence, ka patērētāji pārdomā, ko likt savā pārtikas grozā. Cena ir viens no svarīgākajiem faktoriem izvēles noteikšanā. Cilvēki centīsies izvēlēties lētākus pārtikas produktus. Ražotājam jāmēģina pielāgoties jaunajai situācijai un diferencēt savu ražojumu cenu, tādā veidā nesamazinot jau esošo produktu kvalitāti un cenu, bet piedāvājot tirgū jaunus un lētākus produktus.

Putnu gaļas patēriņu ļoti ietekmē ar nozari un pat ar cenu nesaistīti faktori. Piemēram, mode (veģetārisms), slimību uzliesmojumi citās dzīvnieku grupās (cūku mēris, „trako govju” slimība, putnu gripa). Tomēr par labu Latvijas ražotājiem runā SKDS veiktais pētījums, kurā secināja, ka ¾ Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai produkts būtu ražots/audzēts Latvijā. Visā pasaulē cilvēki grib iegādāties vietējo produkciju. Kvalitatīvai, Latvijā ražotai putnu gaļai pieprasījums būs. Novēlu mūsu ražotājiem izglītotu un pirktspējīgu patērētāju! Tieši tādēļ nākotnē jāpievērš uzmanība patērētāju izglītošanai par veselīgu uzturu un tā nozīmi.

Autors: Ingūna Gulbe

nozare.lv  

 

Read 11752 times
Rate this item
(0 votes)
meatinfo

Единственный специализированный портал мясной отрасли в Латвии и странах Балтии.
По вопросам размещения рекламы или по другим вопросам на e-mail

Website: www.meatinfo.lv Email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Login to post comments

Каталог

Каталог оборудования RISCO

Каталог

Вакуумные шприцы-наполнители нового поколения

Новый каталог фирмы RISCO